Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: Akıllı olup Sarraf’a bu işi bırakmasaydık daha iyi olurdu.. OHAL’i kaldırıp bazı maddeleri yasaya koyabiliriz

0

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Olağanüstü Hal’i (OHAL) kaldırıp bazı yetkilerini yasaya ekleyebileceklerini belirterek “OHAL’i kaldırırız mücadelede önem taşıyanlar maddeleri yasaya geçiririz.” dedi.

Akşam’a konuşan Tüfenkci, şunları söyledi: “OHAL Fransa’yı çok etkilemiyor, Türkiye’ye gelince etkiliyor. Fransa OHAL’i kaldırıp, içindeki bazı maddeleri yasalarına koydu. Biz de bunu yapabiliriz, tartışılıyor. OHAL’i kaldırırız mücadelede önem taşıyanlar maddeleri yasaya geçiririz. OHAL diyenler samimi değiller.”

ABD’de Halkbank yöneticisi Mehmet Hakan Atila’nın sanık, Rıza Zarrab’ın tanık olduğu davaya ilişkin ise Tüfenkci, “Amerika’da tutukluyken, 2 ay önce şirketlerinde hisse devri yapmak için bakanlığımıza dilekçeyle başvurdu. ‘Aman izin vermeyin, burada bir oyun var’ dedim. Dilekçeleri duruyor. Amerika bunu götürürken belki güvenceler verdi. Buradaki mal varlıklarını devredip, kurtulacaktı. Akıllı olup Sarraf’a bu işi bırakmasaydık, daha iyi olurdu.” dedi.

“Sarraf ABD’deki ifadesinde hayali gıda ticaretini de işin işine soktu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin bu konuda bir araştırması oldu mu?” sorusu üzerine Tüfenkci şunları söyledi: “Yapılan iş gayri resmi değil. Altın ihraç ettiğini ifade ediyor. Dubai’de o altının dolara çevrilip İran’ın borçlarının ödendiğini söylüyor. Altın ticareti 2014’e kadar yasak değildi. Uluslararası hukuka uygun yaptığımız iş. Araştırılması gereken, Dubai’den yaptını söylediği hayali gıda ihracatı konusu olabilir. Türkiye’nin Dubai’deki işleme müdahale etme yetkisi yok. Amerikalıların kucağına gitti diye böyle bir ifade vermiş olabilir, gerçekten yapmış da olabilir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz