Güneş doğmasına 30 dakika kalana kadar sahur yapmak

7
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Ramazan geldi oruç başladı.

Acaba tuttuğumuz Orucun gerçek sahibi miyiz?

Orucu neden tuttuğunu bilmek önemli, orucun ne zaman farz kılındığını bilmek daha da önemli. Alışkanlık olduğu için mi oruç tutuyoruz?

Alışkanlık olduğu için oruç tutulur mu?

Daha çarpıcı bir soru daha yönelteyim: ‘Din bir alışkanlık mıdır?

Eğer alışkanlıksa, bilinç ve irade olmadan din olur mu?

Eğer alışkanlık değilse, Müslümanlar hangi bilgiyle oruçlarını tutmaktalar?

Gene deli sorular. Kimileri bu sorulardan çok rahatsız oluyorlar ve ‘kafaları karıştırma hocaaa’ muhabbbetine giriyorlar.

‘Kafaları karıştırma hocaaa’ aslında ne demek?

‘Kurulu bir düzen var ve bu düzende herkes halinden memnun, bu sorularla insanları uyandırma, bizim de tezgahımızı bozma!’ demektir aslında.

Hani sizlere Endülüs’ten ve İbn Rüşd’ten bahsetmiştim ya, hah işte onlara da işte bu sebepler yüzünden o tepkiler gösterildi. Mesele tezgahın bozulmaması.

Oruç tutarken zaman konusu da açık ve net. Diyanet ve özel dini gruplar imsakiyelerle vakitleri belirliyorlar.

Orucun başlama zamanı olarak belirlenen vakit imsak diye belirlenmiştir.

Peki kim belirlemiş bunu?

Diyanet ve bu özel dini gruplar.

Peki vakti onlar belirliyorlarsa, bizim tuttuğumuz orucun sahibi biz miyiz, onlar mı?

Cevap net, tuttuğumuz orucun sahibi onlar. Çünkü biz zamanına karar vererek oruç tutmuyoruz.

Oruclarımızın sahibi biz değilsek, oruç tutmak zorunda mıyız? Alın size daha çarpıcı bir soru.

Imsakiyelerde yazılan vakitlere biz göz atalım.

Diyanet’in İstanbul için imsakiyesinde vakitler şöyle: (10.05.2019)

İmsak: 04.02

Güneş: 05.45

Yani oruca başlama zamanı imsak vakti temel alındığında 04.02. Bu vakit olunca yeme-içme kesiliyor. Eğer yeme-içme devam ederse kişinin orucu kaza etmesi gerekir deniyor.

Peki bu vakitte dışarısı nasıl?

Kapkaranlık. Yani daha gece ve o erken vakitte oruca başlanıyor.

Peki Kuran-ı Kerim ne diyor?

‘….Sabahın beyaz ipliği (aydınlığı), siyah ipliğinden (karanlığından) ayırt edilinceye kadar yeyin…’ (Bakara, 187- Diyanet’in Kuran Meali)

Evet evet sizler de bakın Kuran’dan. Kendi gözlerinizle görün ayet ne diyor.

Sabahın beyaz ipliği yani sabahın aydınlığı, gecenin karanlığından ayrılıncaya kadar. Sahura kalktığınızda bunu siz de gözlemleyebilirsiniz. Kuran’ın söylediği, yani ayette geçen zaman güneşin doğmasına yarım saat kaldığı zamana denk geliyor.

Üşenmeyin, siz de bu gece oruca niyetlendiğinizde kontrol edin, eğer orucun kendinizin olmasını istiyorsanız.

Şimdi tekrar hesap yapalım.

05.45’ten 30 dakika çekelim: 05.15 Yani Kuran’ın, ayetin dediğine göre oruç için sahurda saat 05.15’e kadar yenebilir.

İmsakiyeleri hazırlayanlar, bastıranlar ve insanlara dağıtanlar Müslümanların sahur vaktinden kaç saat çalmış oluyorlar?

1 saat 13 dakika.

Yani daha açık-net ifade edelim:

Bu imsakiyeleri hazırlayanlar, Allah’ın Müslümanlara verdiği hakkı beğenmiyorlar ve bu vakti daha da geri çekerek yeni bir vakit belirlemiş oluyorlar.

Peki bu yapılan hareket nedir?

İmsakiye hazırlayanların kendilerini Yaratıcı’nın yerine koymaları ve O’nun adına karar vermeleridir.

İşte bu kadar önemli bir konuda durum buysa, bırakın efendim milletin kafası karışsın. Bırakın efendim zihinler allak bullak olsun.

Kuran şirkle mücadeleyi birinci sıraya almışsa, insanların düşünmelerini-akletmelerini defalarca buyurmuşsa, imsakiyelerde zaman kararını verenler kim oluyorlar da Allah’ın verdiği hakkı gasp ediyorlar?

Ve sonra da farklı şeyleri söyleyenleri de, sözümona İslam’da yokmuş gibi göstererek, yeni yeni şeyler çıkartıyorlar diyebiliyorlar.

Hani yeni bir söz var ya, hani bugünlerde çok meşhur oldu. Gerçi onu da anlamıyorum, neden bu cümle bu kadar tuttu!

‘Herkes haddini bilecek’. Çünkü bu tabirde de acayip bir şirk tadı var. Çünkü hadleri bildiren, koyan ve uygulanmasını isteyen Yaratıcı Rab’dir.

Neden mi?

Ayet mi? Buyrun.

Ey iman edenler, Allah’ın sizin için helal kıldığı güzel şeyleri haram kılmayın ve haddi aşmayın. Şüphesiz Allah, haddi aşanları sevmez’. (Maide, 87)

Ne kadar da uydu böyle. Helal kılınan oruca başlama vaktini geriye alıp insanlara zamanı haram kılmak….

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikSanatın 4 Büyükleri “Herşey Çok Güzel Olacak” Diyor…
Sonraki İçerikYeni arayışlar için siyasal ve etik zemin var mı?
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

7 YORUMLAR

 1. Acaba diyanet bu ölçüyü Müslümanlar sahura erken kalksınlar sahur işini bitirip vakitlice uyusunlar diye mi yapıyor?!

  Beyaz iplik ölçüsü çocukluğumuzdan aklımda kalan bir ölçüdür. Diyanet, imsakiyelerin doğru hazırlanmasından sorumlu değil mi? Bu konuda Kur’an ayetine biraz olsun yakın bir sahur bitiş saati ilan etmek varken bazı hadislere mi abone olmuş durumdalar? Maaşlarının haklarını versinler. Bu hareketin gerekçesini izah etmekle yükümlüler.

  Biraz önce Eliaçık olayının farkına vardım. Bu da ayrı bir rezalet! Zorbalığa başvuran iktidar, saygınlığını günden güne kaybediyor. Neredeen nereye? İnanılır gibi değil! Anca ana muhalefetin alkışlayacağı çok güzel hareketler bunlar!…

 2. Sinan bey! Sizin yazilarinizdan Bugün’kü ve buna benzerleri genelikle Türküyedeki hocalarin fetvalarina inanmayanlara gönderiyorum, ve okuyanlarin hayli yüksek beyenilerini aliyor ve uygulamaya baslaniyor.

 3. Alemi islama fitne sokmaya gerek yok. İmsak vakti yeni bir günün başlangıcıdır ve gün akşam ezanı ile sona erer. Kurandaki hükümleri kişi bazlı yorumlamaya kalkar bir sınır koymazssak asıl o zaman yandı gülüm keten helva. Sizin hesabınıza göre, bunun hesabına göre olmaması gerekir. Orucu tutmayanlar aradaki yarım saat için mi tutmuyor sanıyorsunuz. Rabbim niyetlerimizi halis eylesin.

 4. Sinan bey tamam anlattıklarınız iyi güzel de muhtemelen tedbiren erken bir saatte imsak vaktinin belirlenmiş olmasını “sahur vaktinden çalmak, kendini yaratıcı yerine koyup hüküm vermek vb oldukça absürd ve aşırı yorumlarla niyet okuyarak değerlendirmek haksızlık değil mi. Sadece 1 saat fazladan oruç tutuluyor olması itikadi anlamda oruca ve ibadete zarar veren bir şey mi ki. Bir çok insan uykum bölünmesin diyerek sahura kalkmayıp gece saat 12 gibi yiyip yatıyorlarken bu insanları da kafir mi ilan edelim o zaman. Siz güneş doğmasına 30 dk kalana kadar sahur yapın ben de saat 12 gibi sahur yapıp yatayım ne var ki bunda yani. Bu tür gereksiz tartışmalarla varolmak istenen yer neresi. Güneşin doğmasına 30 dk kalana kadar sahur yapılabilir ve yeme içme serbest demek o saate kadar sahuru yapın bitirin demek olduğuna göre ben saat 3 gibi yapsam sahuru bir başkası 12 de yapsa sahuru ve yatsa siz de son ana kadar bekleyip yapsanız hangimizin orucu kabul olmadı mesela size göre. Uykum bölünmesin diye 12 de yiyip yatan uykusuna düşkün ve tembel saat 4 ten önce yiyip sahuru bitiren orucu kendinin olmayan kendini yaratıcı yerine koyanlara ait oruç tutan güneş doğmasına 30 dk kalana kadar sahur yapan da gerçek Müslüman mı yani…
  Sizin gibi yazılarını merakla severek okuduğumuz birinin bu konuyu böyle yorumlaması ilginç olmuş gerçekten…
  Esenlikle..

 5. Madem ki Kur’an müslümanlar için en temel bilgi kaynağı, sahur konusundaki zaman tavsiyesi de bu bilgiyi esas almalıdr. Diyanet ki halka din işleriyle ilgili bilgi vermekle sorumludur, bu bilgiyi ıska geçemez. Ancak, bu bilgiye referansla ilaveten ve ihtiyaten kendi tavsiyesini halka bildirebilir. Kişilerin yaşam tarzları yatıp kalkabilmeleri ertesi günkü işe başlama saati ve iş yoğunluğu çok farklıdır. Oruç tutmak isteyen kişi sahur işine Kurandaki bilgiler dahilinde sınırı aşmayacak şekilde kendi açısından karar verir. Diyanet kendi başına sınır koyamaz. Ben şahsen uzun yıllar gece 23:30’da yer yatardım, çünkü ertesi gün saat 6:30 da işe giderdim. Şimdi ise çalışma şartlarım değişti, bazen saat 02:30 a kadar çalışıyorum sonra 03:15 da sahur işi bittikten sonra yatıyorum. Şartlar herkes için değişir. Kurandaki bilgileri ihlal etmemek önemli. Diyanetteki yetkililer de bunu bilmeli. Luzumsuz tartışma konusu yaratacak şekilde hareket etmemeli.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz