Güneş’in çekilen en net görüntüsü yayınlandı..

0

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Virginia eyaleti merkezli federal araştırma kurumu Ulusal Bilim Vakfı (NSF) Güneş’in şimdiye kadar çekilen en net görüntüsünü yayınladı.

ABD’nin Hawaii eyaletinde bulunan Inouye Güneş Teleskobu tarafından elde edilen görüntülerde, Güneş’in düzensiz yüzeyi ve yüzeydeki manyetik patlamalar detaylı bir şekilde görülüyor. Yetkililer, Dünya’nın en büyük güneş teleskobunun 4 metrelik aynasıyla çekilen görüntülerin güneş bilimi ve Güneş’in gezegenimiz üzerindeki etkilerini anlamada ‘büyük kolaylık’ sağlayacağını belirtiyor.

Görüntülerde tüm Güneş’i kaplayan türbülanslı “kaynar” plazma modelinin ilk kez bu kadar yakından görüldüğünü aktaran bilim insanları, her biri Teksas eyaleti büyüklüğünde olan hücre benzeri yapıların, ısıyı Güneş’in ana merkezinden yüzeyine taşıyan şiddetli hareketleri temsil ettiğini söylüyor.

Güneş fırtınası olarak da bilinen dev yıldız üzerindeki bu aktivite, Dünya’daki uydu iletişim sistemlerini etkileyebiliyor. Yani yüksek manyetik patlamalar, uydu iletişimlerini bozabiliyor ya da güç şebekelerini düşürebiliyor.

“Bu teleskop güneş fırtınalarını daha iyi tahmin etmemize yardımcı olacaktır.” diyen NSF Direktörü France Córdova da yaptığı açıklamada, “Inouye Güneş Teleskopu, dünya üzerindeki yaşamı etkileyebilecek güneş patlamalarının meydana geldiği güneş koronası içindeki manyetik alanları haritalayabilecek. Bu da uzay havasını neyin yönlendirdiğine dair anlayışımızı geliştirecek.” şeklinde konuştu.

“Bu ilk görüntüler sadece başlangıç.” diyen NSF yetkililerinden David Boboltz ise “Inouye Güneş Teleskobu ömrünün sadece ilk 5 yılı boyunca dahi 1612’de Galileo’nın Güneşi teleskopta işaret etmesinden bu yana toplanan tüm güneş verilerinden daha fazla bilgi toplayacak.” dedi.

Kaynak: Euronews

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz