Hafızanızı geliştirecek faydalı teknikler!

0
Rabia Güner

Unutkanlık sorunu yaşayan birçok insan var. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için hafızanızı geliştirecek tekniklerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Günün karmaşasında bazı unutkanlıklar son derece doğaldır. Fakat bir şeyleri sürekli unutmaya başlamanız normal değildir. Bu noktada hafızayı güçlendirmek büyük önem taşır. Peki, neler yapılmalıdır? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Fiziksel Aktivite

Birlikte için ücretsiz fotoğraflar

Hafızayı geliştirmek için günlük rutinlere eklenmesi gereken en önemli şeylerden biri fiziksel akivitedir. Çünkü fiziksel aktivite, beyin dahil tüm vücuda kan akışını artırır. Bu da hafızayı çok daha güçlü ve keskin yapar.

Fiziksel aktiviteyi gündelik yaşama dahil etmek için sağlıklı yetişkinlerin en az 150 dakika tempolu yürüyüş ya da 75 dakika yoğun koşu yapması önerilmektedir. Zamanı olmayanlar ise günde en az 10 ya da 15 dakika kesinlikle yürümelidir.

Aktif Zihin

Gazete için ücretsiz fotoğraflar

Zihinsel olarak aktif olmak, hafızayı güçlendiren önemli noktalardan biridir. Fiziksel aktiviteler vücudu formda tutarken, zihinsel aktiviteler ise beyni formda tutar. Bunun için bulmaca çözebilir ya da satranç oynayabilirsiniz.

Çünkü bu aktiviteler düşünerek yapılan aktivitelerdir. Ayrıca araba sürerken her zaman gittiğiniz yolların dışına çıkıp yeni yerlerden gitmeniz de hafızanıza iyi gelir. Beyin yenilikleri çok sever. Yeni bir müzik dinleyebilir ya da yeni insanlarla tanışabilirsiniz.

Sosyalleşmek

Kadin için ücretsiz fotoğraflar

Düzenli olarak sosyalleşmek de hafıza için oldukça etkilidir. Çünkü sosyal etkileşim, hafıza kaybına neden olan depresyonla mücadele eder. Ayrıca stresi önlemeye de yardımcı olur.

Bu anlamda elinizden geldiği kadar sevdiklerinizle vakit geçirmeniz gerekir. Bir araya gelerek yeni yerler, yeni insanlar, yeni tatlar, yeni müzikler deneyimleyebilir ve anın tadını çıkarabilirsiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz