Hafter’in devlet başkanlığı ilanını Rusya onaylamıyor..

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Libya’da gayrimeşru güçlerin lideri Halife Hafter’in devlet başkanlığı ilanını onaylamadıklarını söyledi. Lavrov, “Libya’nın çözüm sürecindeki mevcut kriz, tek taraflı kararların alınması için gerekçe değil.” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan BRICS Dışişleri Bakanları Konseyinin video konferans yoluyla gerçekleştirilen gayriresmi toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Libya krizine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hafter’in kendisini tek taraflı devlet başkanı ilan etmesini değerlendiren Lavrov, “Rusya bunu onaylamıyor. Libya’nın çözüm sürecindeki mevcut kriz, tek taraflı kararların alınması için gerekçe değil.” diye konuştu.

Lavrov, “Ne (Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Başbakanı Fayiz) Serrac’ın Hafter ile konuşmak istemediği yönündeki açıklamalarını ne de Hafter’in tek başına Libya halkının hayatını belirleme kararını onaylıyoruz. Ne o ne de bu, oluşan duruma çözüm getirecek istikrarlı uzlaşmanın sağlanmasına yardımcı oluyor.” ifadesini kullandı.

Libya’da tarafların kendi başlarına ortak çözüme varması gerektiğini vurgulayan Lavrov, taraflarla temasları sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Halife Hafter, son dönemde yaşadığı askeri kayıpların ardından dün akşam yaptığı konuşmada, Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde imzalanan “Suheyrat Anlaşması’nın hükmünü yitirdiğini ve ülkenin başına geçtiğini” ileri sürmüştü. Kendisine bağlı silahlı grup Libya Ulusal Ordusunun “tüm ülkeyi kontrolü altına alacağını” ileri süren Hafter, daha önce de “yönetime el koyduğunu” açıkladığı darbe girişimlerinde bulunmuştu.

Libya Devlet Yüksek Konseyi: BM, Hafter’in darbe girişimini reddetmeli

Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı Libya Devlet Yüksek Konseyi, ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in kendisini tek taraflı devlet başkanı ilan ettiğini ileri sürmesi üzerine, BM’nin Libya’daki özel temsilciğini girişimi reddetmeye davet etti.

UMH’nin danışma mercisi Libya Devlet Yüksek Konseyi yayınladığı yazılı açıklamada, Halife Hafter’in dün akşam yaptığı televizyon konuşmasında, BM’nin garantör olduğu Suheyrat Anlaşması’nın geçerliliğini yitirdiği ve ülkenin başına geçtiğini öne sürdüğü konuşmasını eleştirdi.

Açıklamasında, “Savaş suçlusu Hafter’in demokratik sürece yönelik bu darbe girişimi ilk değil. Bilakis yenilgilerinin üstünü örtmek için kalkıştığı darbe girişimlerinden sonuncusudur.” ifadelerine yer verdi. Konsey, bu darbe girişiminin bir kez daha ortaya çıkmasının ardından Hafter’in destekçilerine de “sivil ve demokratik bir ülkenin inşası için ülkenin kalanıyla hareket etme” çağrısı yaptı.

BM’den “halkın önündeki siyasi ve ahlaki sorumluluklarını üstlenmesini isteyen konsey, BM Libya Özel Temsilciliği’nin “savaş suçlusu Hafter’in bu adımını reddetmesini” talep etti.

Libya Devlet Yüksek Konseyi, ülkenin doğusundaki Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’ni “siyasi bir diyalog başlatmaya, meşruiyete karşı bir darbe girişimi projesini ortadan kaldırmaya ve Libya’yı yönetmek için seçimlerden başka yol olmadığını ortaya koymaya” davet etti.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz