Hag Purim Sameah (Mutlu Purim Bayramı) 

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Bugün Yahudilerce önemli olan bir bayram: Purim

Pur kelime olarak kura anlamına geliyor. Yani şans ile belirlenen bir sonuç. Bu bayramın kutlanmasında en önemli isim Ester. Purimi kullanan yani zarları atarak Yahudileri yok etmeyi planlayan kişi de Haman. 

Pers Kralı bütün Yahudileri topraklarına davet eder. Kendisinde sonra gelen Ahaşveroş da Yahudilerin kendi topraklarında olmalarını ister. Ama bundan hoşlanmayanlar çoktur ve bunların en önde gideni de Hamandır.

Purim’in tarihsel hikayesi aslında daha da uzun ilgilenenler emek harcayıp araştırırlar ve okurlar. 

Purim’de önemli olan asıl mesele Kral Ahaşveroş’un Haman’ı yetkilerle donatması ve onu vezir yapmasıdır. Bir anda yetkilerle donanan Haman bulunduğu konumun sersemliğine uğrar. Bu sersemlik onun içindeki asıl kişiliğini öne çıkarır. Asıl kişiliği de çevresinde rahatsız olduğu kişileri yok etme arzusu üzerine kurulu kötülüğüdür. 

Haman sarayda görevli olan Mordehay’dan rahatsız olmaya başlar çünkü Mordehay onu kutsamaz ve istediğini vermez. 

Mordehay’ın Yahudi olduğunu öğrenen Haman bütün Yahudilerin öldürülmesi için çalışma başlatır. Bunu da şenlik havasında yapmayı arzular. Yahudiler bu durumu öğrenirler ve yas tutarak oruca başlarlar. 

Kralla evli olan Ester durumu haber alır. 

İşte başta ifade ettiğim kura budur. Haman bu tarihi zar atarak seçer. 

Haman Mordehay’ın asılması için darağacını bile hazırlatır. Ve tabi ki diğer Yahudilerin öldürülmesi için de hazırlıklar yapar. 

Ester, Krala Yahudi olduğunu ikinci davette açıklar. Haman’ın planlarını anlatır ve onun bütün Yahudileri öldürmek istediğini söyler. 

Hedef Yahudilerin öldürülmesi ve mallarının da yağmalanmasıdır. Yapılan plan buydu ama zarlar istenen hedefe ulaşmaz ve Haman Kraliçe Ester’e sarkıntılık ederken yakalanır ve Kral bunu affetmez ve Haman kendi hazırlattığı idam sehpasında asılır. 

Düşünün bütün planları yapan Haman her şeyi ayarlamıştır ama bir anda her şey tersine döner ve Haman kendi planında boğulur. 

Bütün Yahudiler öldürülmek istenirken hepsi de kurtulur ve malları da yağmalanmaz. 

Bütün bu başarı da Ester sayesinde olmuştur. 

Yahudiler, eline imkanlar verilen ve vezir yapılan Haman’ın çirkeflik dolu planlarının Yaratıcı Rab vasıtasıyla nasıl da tersine döndüğünü görürler. 

Bu sebeple de bugün Purim olarak milattan önceden beri kutlanır. 

Purim

Kurtuluş olduğu için eğlence bayramıdır. Kostümler giyilir, maskeler takılır, tatlılar yenir ve ziyafet yapılır. 

Çünkü bu bir ŞÜKÜR’dür. 

Bunları bilmek ve Yahudilerin bu önemli bayramlarını hatırlayıp kutlamak için Yahudi olmaya gerek yok. 

Aynı coğrafyanın insanları olarak dostlarımızın ve komşularımızın özel günlerini hatırlamak çok doğal. 

Nasıl ki Müslümanların özel bayramlarını Yahudiler ve Hristiyanlar hatırlayıp kutluyorlarsa Müslümanlar da aynısını yapabilirler. 

Purim’deki sabrı, Yahudilere oyun kuranları, çirkef planlar yapıp kötülüklerini ortaya serenleri görüp sabır, çalışma ve Yaratıcı Rab’in de desteğiyle gelen zaferin kutsallığını anlamak bence önemli. 

Ülkemizde yaşayan Yahudi dostlarımızın Purim bayramını tebrik ediyorum. 

Dostlara yemek verme ve fakirlere bağış yapmanızda sizlerleyiz.

Dostluk ve eğlence ziyafetiniz ve dört kadehiniz sizler için nasılsa bizim için de öyle. 

Haman ve Haman gibi plan kuranlar sizin için nasıl kötüyse bizim için de öyle. 

Hitler’in Purim’i yasaklamasına inat Hag Purim Sameah‘

Sevgi ve Bilgiyle kalın 

(Not: Fotoğraflar Şalom Gazete ve Şalom Dergiden alınmıştır) 

Önceki İçerikGenel Af İlanı /Berat Gecesi
Sonraki İçerikSeçim sistemiyle oynandı ve iktidar bu yolla elde kaldı diyelim.. 3 sorum olacak…
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz