Harvey Kasırgası Teksas’ı vurdu.. 3 kişi öldü, yüzlerce kişi ise kayıp

0

Harvey Kasırgası, Teksas ve Louisiana eyaletlerini sular altında bıraktı. ABD resmi kaynakları şimdiye dek 3 kişinin öldüğünü doğruladı. Yüzlerce kişi ise kayıp. Kasırgadan en çok milyonluk metropol Houston etkilendi.

Harvey Kasırgası ABD’nin güneyinde sağnak yağış ve su baskınlarına yol açıyor. Teksas ve Louisiana eyaletlerinde su seviyesinin hafta ortasına dek yükselmesi bekleniyor. Houston’daki 45 numaralı otoban da sular altında kaldı.

ABD resmi kaynakları şimdiye dek kasırga nedeni ile 3 kişinin hayatını kaybettiğini doğruladı. Ancak ABD medyası ölü sayısının çok daha yüksek olduğunu bildiriyor. Birçok kişiden ise haber alınamıyor. Trump’ın bugün kriz bölgesini ziyaret etmesi bekleniyor.

DW Türkçe’nin aktardığına göre kasırga günlerdir Teksas sahillerinden ayrılmıyor. Metereologlar bunun atmosferin üst katmanlarında kasırgayı uzaklaştıracak rüzgarın olmamasından kaynaklandığını bildiriyor.

ABD Ulusal Kasırga Merkezi meydana gelen ölümlerin çoğunun suda boğulma sebebiyle olduğuna dikkat çekerek kent sakinlerini evlerinden çıkmamaları konusunda uyarıyor. Şimdiye kadar 800 ila bin 200 arasında kişi kurtarıldı. Şehirler arası otobanların bir kısmı tamamen sular altında kalırken su hizası yer yer göğüs seviyesine ulaştı. Şehirde bulunan iki ana havaalanı tüm uçuşları iptal etti, iki hastane tamamen boşaltıldı.

Tropikal Harvey kasırgasının, Houston kent merkezinin 200 km uzağındayken, şehir etrafında yay çizdikten sonra birkaç gün içinde kente ulaşması bekleniyordu. Şu ana kadar kasırgadan en az iki kişi hayatını kaybetti. Kurtarma ekipleri botlar, helikopterler ve kamyonlarla görev yapıyor. Bot sahibi olan kent sakinlerine kurtarma çalışmalarında görev almaları için çağrı yapılıyor.

Acil durum ekipleri son 15 saat içinde 56 bin yardım çağrısı aldıklarını açıkladı. Bu sayı normal bir günde yapılan çağrıların yedi katı. Vali bin 800 askeri personelin şehirdeki temizlik çalışmalarına katıldığını, bin kişinin ise arama ve kurtarma çalışmaları yürüttüğünü açıkladı. Diğer eyaletler de şehre destek amaçlı acil durum personeli gönderdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz