Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan 39 milyar 967 milyon TL’lik harcamaya açıklama..

0

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 39 milyar 967 milyon TL harcamayı kalem kalem açıkladı. “Geçtiğimiz gün bir gazete, dün de sosyal medya aracılığıyla ‘Danışman’ ve ‘Merkez Bankası Eski Başkanı’ sıfatıyla bütçeye ilişkin yapılan değerlendirmeler üzerine, aşağıdaki açıklamanın yapılması zaruri görülmüştür.” denilen açıklamada, şu bilgiler verildi:

2013-2017 döneminde, Merkezi Yönetim Bütçelerinde yer alan 03.5.1.90 – Diğer Müşavir Firma ve Kişilere Ödemeler tertibinden yapılan 39 milyar 967 milyon TL harcama, aşağıdaki kalemlerden oluşmaktadır:

– Aile Hekimliği Harcamaları: Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen Aile Hekimliği hizmetleri kapsamında 24,5 milyar TL harcama yapılmıştır. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ise 2 milyar 368 milyon TL harcama yapılmıştır. 2005 yılında başladığımız Aile Hekimliği programıyla, bugün itibarıyla 25 bin 846 Aile Hekimliği birimi ile 81 ilimizde tüm vatandaşlarımıza sağlık hizmeti veriyoruz. Vatandaşlarımız tarafından yıllık 235 milyon adet Aile Hekimliği ziyareti yapılarak, sağlık hizmeti alınmaktadır. Vatandaşlarımızın % 70’i aktif olarak Aile Hekimliği hizmetinden yararlanmaktadır.

– Engelli Bireylere Verilen Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Hizmeti Harcamaları: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen engelli bireylere yönelik özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetleri kapsamında 8,6 milyar TL harcama yapılmıştır. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ise 726 milyon TL harcama yapılmıştır. 2006 yılından itibaren başlattığımız engelli bireylere verilen özel eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerinden 354 bin vatandaşımız yararlanmaktadır.

– Özel Kuruluşlarda Engelli Bakımı Hizmeti Harcamaları: Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2007 yılından itibaren karşılanmaya başlanan özel kuruluşlarda engelli bakım hizmetleri için 540 milyon TL harcama yapılmıştır. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ise 113 milyon TL harcama yapılmıştır. Bu kapsamda, 15 bin 497 engelli kardeşimiz bu hizmetten yararlanmaktadır.

– Özel Okul Eğitim ve Öğretim Desteği Harcamaları: Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren başlatılan özel okul eğitim ve öğretim desteği kapsamında 2,7 milyar TL harcama yapılmıştır. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ise 357 milyon TL harcama yapılmıştır. Bu kapsamdaki desteklerden hali hazırda 344 bin öğrencimiz faydalanmaktadır.

– Akaryakıt İkmal ve NATO POL Hizmet Bedeli: Milli Savunma Bakanlığına bağlı Akaryakıt İkmal ve NATO POL Tesisleri İşletme Başkanlığına NATO petrol hattının işletme ve bakımı ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin akaryakıt ve madeni yağ sevkiyatı hizmeti karşılığında 1 milyar TL harcama yapılmıştır. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ise 55 milyon TL harcama yapılmıştır.

– Sınav Hizmet Bedelleri: ÖSYM tarafından yapılan merkezi sınavların organizasyonu kapsamındaki hizmet alımlarına ilişkin olarak 869 milyon TL harcama yapılmıştır. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ise 8 milyon TL harcama yapılmıştır.

– Kamu idarelerinin yürüttükleri kamu hizmetlerinin gerektirdiği diğer hizmet alım harcamaları: Merkezi Yönetim Bütçesine dahil tüm kamu idarelerinin 2013-2017 yılları arasında yürüttükleri kamu hizmetlerinin gerektirdiği çeşitli hizmet alımları için 1 milyar 758 milyon TL harcama yapılmıştır. 2018 yılı Ocak-Nisan döneminde ise bu kapsamda 92 milyon TL harcama yapılmıştır. Bu harcamalar, 210 kamu idaresinin düşük tutarlı çok farklı hizmetlerini ihtiva etmektedir.

Görüldüğü üzere, yapılan harcamalar vatandaşlarımıza yönelik sağlık harcamaları, eğitim harcamaları ve engelli kardeşlerimize yönelik sağlık ve rehabilitasyon harcamalarından oluşmaktadır.

Yine anlaşılacağı üzere, söz konusu harcamalar “danışmanlara yapılan ödeme” asla değildir.

Dolayısıyla “bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak”, insanı “danışman” da olsa cahilce açıklamalardan alıkoymuyor.

Diğer taraftan, “bakın bir tek kalemle ne kadar kaynak çıktı ortaya” deniliyor. Yaptığımız açıklama açıkça gösteriyor ki eğer buldukları kaynak bu ise bunların niyeti vatandaşlarımıza sunulan Aile Hekimliği hizmetlerini kaldırmak, engelli kardeşlerimize sunulan eğitim ve rehabilitasyon hizmetlerini sonlandırmak, gençlerimize verilen eğitim desteklerini bitirmektir.

2014-2018 döneminde Cumhurbaşkanlığı bütçesinden “01- Personel Giderleri” ve “02- Sosyal Güvenlik Kurumlarına Devlet Primi Giderleri” ekonomik kodlarından yapılan toplam harcama tutarı yaklaşık 386,7 milyon TL’dir.

Bu harcama kaleminden bütün personelin maaş ödemeleri yapılmaktadır. Bu açıklama da göstermektedir ki yapılan harcamalara ilişkin oluşturulmaya çalışılan algı külliyen gerçek dışıdır.

Merkezi Yönetim Bütçesinden kapalı istihbarat ve kapalı savunma hizmetleri, Devletin millî güvenliği ve yüksek menfaatleri ile Devlet itibarının gerekleri, siyasi, sosyal ve kültürel amaçlar ve olağanüstü hizmetlerle ilgili Devlet ve Hükümet icapları için harcama yapılmaktadır.

Devletin milli güvenliğini ve yüksek menfaatlerini ihtiva eden bu harcamalara ilişkin ortaya konulmak istenen seviyesiz yaklaşım da aşikardır. Türkiye ve Türkiye ekonomisine ilişkin bir takım çevrelerde, gizli kapaklı ortamlarda gayri milli söylem ve dedikoduları yayanların, Devletin milli güvenliğine ilişkin söz söylemeye hakları asla yoktur.

Türkiye’de kamu maliyesi alanında hesap verebilirliği ve şeffaflığı getiren reformları AK Parti Hükümetleri yapmıştır, yapmaya da devam edecektir. Sayıştay denetimini gerçek manada hayata geçiren ve kamu idarelerinde (savunma güvenlik bilgileri de dahil) dış denetimin önünü açan AK Parti olmuştur. 2010 yılındaki Sayıştay Reformu sonrası dönemde yapılan bütün harcamalar yeni denetim çerçevesi içinde Sayıştay tarafından denetlenmiştir ve bu denetim raporları esas alınarak Meclise hesap verilmiştir.

Dolayısıyla, “Sayıştay Raporları” diye önümüze konulmak istenen husus, bizatihi Hükümetlerimizin gayretleri sonucunda ortaya çıkmıştır.

Sonuç olarak, “Danışman” sıfatı kullanılarak bütçe ile ilgili kamuoyuna yapılan açıklamalar gerçek dışı, yalan ve cahilcedir. “Danışmanı” böyle olanların vay haline. Bu açıklamayı yapan zat-ı muhteremi “kamu maliyesine giriş” ve “bütçe politikasına giriş” derslerini 25 Haziran’dan sonra ücretsiz almak üzere Maliye Bakanlığına davet ediyoruz. Hiç değilse herkesin bildiği ama kendisinin bilmediği, bilemediği kamu maliyesi gerçeklerini öğrenme imkânına kavuşur.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz