HDP Eş Genel Başkanı Buldan: AKP ile oturacak tek bir Kürt yoktur

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Şanlıurfa’da konuştu. “Yaz aylarında başta Urfa olmak üzere özellikle bu bölgede yaşanan sıkıntıları da biliyoruz.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“DEDAŞ’ın elektrik kesintileriyle Urfa halkının elektriksiz kaldığını, susuz kaldığı biliyoruz. Böyle bir yönetimle, böyle bir anlayışla Urfa halkını yönetenlere buradan sesleniyoruz: Sizin bu politikalarınızın altında Kürt düşmanlığının yattığını hepimiz biliyoruz. Urfa halkının elektriklerini keserek, tarımla geçinen bu halkın elektrik ve suyunu keserek tarımı bitirdiğinizi biliyoruz. Urfa halkının gelecek ilk seçimde bunun hesabını sizden soracağını asla unutmayın.

Bugün AKP’nin Kürtlere zulmü, AKP’nin Kürtlere baskısı ortadadır, açıktır. Bu ülkeyi öyle bir zorbalıkla yönetiyorlar ki, tek dertleri seçimlerde bir kez daha iktidara gelmek. Ancak artık Türkiye halklarının ve Kürtlerin, AKP’nin yalanlarına karnının tok olduğunu bir kez daha göstermesinin zamanı gelmiştir. Dün Antep’te Çözüm Sürecinden bahsettim. Bu ülkenin Çözüm Sürecindeki o kıymetli zamanından bahsettim.

Ancak bu açıklamamı çarpıtanlar ve bir kez daha ‘AKP ile masaya oturmak istiyorlar’ diyenler şunu iyi bilsinler; bugün AKP’nin yaptığı zulümler karşısında, belediyelerimize atanan kayyımların, cezaevlerinde olan milletvekillerimizin, belediye eşbaşkanlarımızın, her gün operasyonlarla gözaltına alınıp tutuklanan yöneticilerimizin, hakkımızda açılan davaların ve fezlekelerin ve yine bu ülkede yapılan bütün hukuksuzlukların karşısında AKP’yle masaya oturacak tek bir Kürt yoktur, olamaz.

Ülkeyi anti-demokratik uygulamalarla yönetenler, başta Kürt halkı olmak üzere halkların yürüttüğü siyasetin önünü kapatanlar, Kürtlerin dilini yasaklayanlar, Kürtlerin seçilmişlerine baskı uygulayanlar, Kürtlere seçme ve seçilme hakkını çok görenler, Kürtlere adaleti ve hukuku yok sayanlar, Kürt halkına zulüm yapanlar şunu iyi bilsin ki artık son demlerini yaşıyorlar. Onlar da görüyor ve biliyorlar ki anketlerde baş aşağı gidiyorlar, oy kaybediyorlar. Bunun için Diyarbakır’a gidip Kürtlere göz kırpıyorlar.

Sizin Diyarbakır’a, Hakkari’ye, Van’a gitmeniz Van, Diyarbakır, Hakkari halkını barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinden vazgeçirmez. Aynı zamanda sizin bize uyguladığınız bu haksızlıkların unutulmasına da izin vermeyeceğiz. Kürtler, sonuna kadar sizin bu zulümlerinizi, Selahattin Demirtaş’ı cezaevinde tuttuğunuzu, Figen Yüksekdağ’ları cezaevinde tuttuğunuzu, halkın her türlü iradesini gasp ettiğinizi asla ve asla unutmayacaktır. Buradan bir kez daha bunun sözünü veriyoruz ve AKP’ye bir kez daha hatırlatıyoruz.

Biz elbette Çözüm Sürecini önemseriz. Dün şunu da söyledim keşke Çözüm Süreci bir kez daha olsa, Sayın Öcalan ile görüşmeler başlasa, tecrit ortadan kalksa, Kürt sorunu demokratik yöntemlerle çözülse. Ama bunu çözecek olanın elbette AKP hükümeti olmadığını biliyoruz. AKP bu anlayış ve zihniyetle bu sorunu çözmek yerine daha da derinleştirmenin, katmerleştirmenin yol ve yöntemlerini arıyor. Ne yapıyor siyasetçiyi tutukluyor, İmralı’da tecridi uyguluyor. Her gün operasyon gerçekleştiriyor. İl ve ilçe binalarımıza yapılan saldırılarda bile bu ülkeyi yönetenlerin parmağının olduğunu çok iyi biliyoruz.

Bunun için diyoruz ki; Türkiye halkları, Türküyle Kürdüyle, Lazıyla Çerkesiyle, Arabıyla, Sünnisiyle Alevisiyle bir bütün olarak kadınıyla genciyle bu dönem seçimlerde bu ülkenin demokratik bir yönetime kavuşması güç birliği oluşturacaktır. Ama oluşturulacak olan bu güç birlikleri Kürdü inkar eden bir anlayışa sahip olmamalıdır. Kürdün sorununu net olarak ifade etmek zorundadır. Sorun nasıl çözülür diye muhataplarıyla oturup konuşmak zorundadır. İşte biz böyle bir Türkiye’nin, barışçıl demokratik bir Türkiye’nin oluşması için sorumluluğumuzu yerine getirmeye hazırız. Bu ülkeyi yönetmeye de talibiz. Şimdi önlerinde en büyük engel olarak HDP’yi gördüklerini biliyoruz. Evet önlerindeki en büyük engel biziz, HDP’dir. Çünkü biz Türkiye’nin her yerindeyiz. Çünkü biz Türk’üz, Kürt’üz, Ermeni’yiz, Süryani’yiz, Alevi’yiz, Sünni’yiz, kadınız, genciz. Çünkü biz işçiyiz, emekçiyiz, esnafız.

Kimin derdi varsa, kimin sorunu varsa biz oradayız ve onun yanındayız. HDP bugün Türkiye’de siyaset arenasında önemli bir yere sahiptir. Bu bir fikriyattır elbette. Şimdi bir kapatma davası açmışlar hakkımızda. Zannediyorlar ki HDP kapatılırsa HDP biter, kül olup uçar. Gelip görsünler HDP’nin bütün binalarında, bütün il ve ilçe örgütlerinde her kesimden, farklı inançlardan, farklı dinlerden, mezheplerden kim varsa kapının anahtarı onların elindedir. Herkesin elinde HDP’nin anahtarı vardır. O yüzden hiç kimse HDP’nin kapatılacağını düşünmesin. HDP’yi asla ve asla kapattırmayacağız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz