HDP Eş Genel Başkanı Buldan: Dolardaki köpüğü değil kaymağı aldınız

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Sevgili Hrant Dink’i saygıyla, sevgiyle ve büyük özlemle anıyorum.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Hrant’sız 15 yıl geçti. Ama yüzündeki umut dolu o kocaman gülüşü unutmadık. Cesaretini yüreğimize yazdık. Bize emanet ettiği barışı asla unutmadık! Yarım kalan özgür bir ülke düşünü asla unutmadık.

Gelmiş geçmiş en büyük faizci iktidar, AKP-MHP iktidarıdır! Bunların yalanları dahi yüksek faizlidir! Düşmüyor bir türlü! AKP Genel Başkanı, ‘dolardaki köpüğü aldık’ diyor. Bu da köpüklü yalandır! Siz asıl dolardaki kaymağı aldınız. 2022 yılı yatırım programına göre Ankara, Muğla ve Bitlis’teki yazlık, kışlık sarayların bakım onarımı, donanımı adı altında 470 milyon lira para harcanacakmış! İşte beka dedikleri aslında budur. Kara deliğin bekasını korumaya çalıştıklarını hepimiz biliyoruz artık.

‘Hayaldi, gerçek oldu’ diyen iktidar, insanları sobalı günlere geri götürdü. Soba almak, soba ile ısınmak da cep yakıyor. Ortalama bir soba 1.300 TL. 1 ton odun, 1.500 TL, 1 ton kömür 3.000 TL. Asgari ücretli çalışanlar, emekli maaşı alan insanlar nasıl ısınsın?

Enes’i yaşamdan koparan düzen, sosyal devlet olmanın gereği olan öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamayan düzendir. Yaşamları karartan düzen, AKP’nin Ensar düzenidir, TÜRGEV ve TÜGVA düzenidir. Bizim ittifakımız, havasını toprağını, deresini suyunu savunan Havva Ana’dır.

Bizim ittifakımız her gün öldürülen kadınlar için sokakları, caddeleri dolduran, hiçbir şeyden korkmayan kadınlardır. Bizim ittifakımız, grev çadırındaki işçilerdir, ekonomi bakanından daha iyi ekonomi bilen işportacı Zehra teyzedir. Kardeşleri Enes için Taksim’e çıkan ve polis müdahalesine karşı direnen genç yoldaşlarımızdır.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz