HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Bu savaşın tek nedeni var; iktidarlarının ömrünü uzatmak

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. Olası Suriye operasyonuna değinen Temelli, şunları söyledi:

“Bu savaşın tek nedeni var: iktidarlarının ömrünü uzatmak. Uluslararası toplum nezdinde hiçbir kabul edilirliği olmayan bu savaş girişiminin, bu işgal operasyonunun durdurulmasını istiyoruz. İşgal niyetiniz yoksa eğer, ki biz sizin niyetinizi çok iyi biliyoruz. Bu hazırlıklar nedir? Biz sizin niyetinizi Afrin’den biliyoruz. İşgal niyetiniz yok; Afrin’e kaymakam atıyorsunuz, fakülte açıyorsunuz! Aynı şeyi şimdi Kuzey ve Doğu Suriye için tasarlıyorlar.

Cenevre Sözleşmesi’ne göre başka yerden nüfus taşımak, nüfusu yerinden etmek savaş suçudur. ‘Bu bölgeyi temizleyeceğiz, 3 milyon Suriyeli’yi oraya taşıyacağız’ diyorlar. Hem bir Selefi kemeri yaratacaklar hem de batmış olan müteahhitlerine iş yaratacaklar. Suriye’nin toprak bütünlüğü diyorlar, savaş tamtamlarıyla Suriye’ye girme politikaları yürütüyorlar. Muhalefet partileri bile neredeyse askerlerle birlikte Suriye’ye girecek. Suriye’nin toprak bütünlüğü operasyonlarla sağlanmaz, demokratik çözümle sağlanır.

Meclis’e gelen tezkere bir samimiyet testidir. Demokrasiden yana mısınız savaştan yana mısınız, barıştan yana mısınız felaketten yana mısınız? 20 yıldır meclise tezkereler geliyor. 20 yıl sonunda tezkereler ülkeyi nereye sürükledi?

Evlatlarımız savaşta ölmesin diyen anneler burada. Meclis’te barışın sesini yükseltmeye devam edecekler. Ne kadar engellemeye çalışsalar da barışın sesini engelleyemeyecekler. 10 bin IŞİD’li tutsaktan bahsediyorlar. Cumhurbaşkanı diyor ki ‘rakamı abartmayalım.’ Neyi abartmayacağız! Sınırda çektirdiğiniz fotoğrafları mı, sınırı elek haline getirdiğinizi mi, IŞİD’lilerin cirit atmalarını mı yoksa Türkiye’de ağırlanmalarını mı?

IŞİD teröristlerini, öfkeli çocuklar olarak anlattılar. 5 yıl sonra geldiğimiz noktada ‘abartmayın’ diyor Cumhurbaşkanı. Abartıyoruz. Abartmaya devam edeceğiz. Soruyoruz. Ne olacak İdlip? Afrin’de süren terör ne olacak? Suriye’ye girerek daha çok sorunu büyütüyorsunuz.

Herkes biliyor ki köprüden geçmenin maliyeti 3 lira ama onun üzerindeki 7 buçuk lirayı savaşın maliyetine ödüyor. Hani soruyor ya ‘biliyor musunuz mermi kaç lira’ diye. İşte o merminin parasını köprüden geçerken ödetiyor, zamlarla ödetiyor.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz