HDP Eş Genel Başkanı Temelli: İstanbul’da bir kayyım var onu da süpüreceğiz

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Meclis Grup Toplantısında konuştu. “Silopi Belediyesi’ne gittik hava 40 derece, salon hınca hınç dolu ama klimalar çalışmıyor. Dedim herhalde bu kadar borç var bizim belediye tasarruf ediyor. Meğer kayyım soğutma sistemini çalmış. Hırsızlıkta, yolsuzlukta, talanda sınır tanımıyorlar.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Yargı reformunu konuştuğumuz bu süreçte hangi zihniyetin uygulandığını görmek için Halfeti’ye bakın. Gözaltına alınan insanlar tecavüz ile tehdit edildi, darp edildi, insanlara elektrik verildi! Bu iktidar işkenceci olma sıfatına da sahip olmuştur. Yıldırım Diyarbakır’da Kürtçe konuşurken, Çavuşoğlu Kürdistan’da demokrasi şehitlerinin anıldığı törene katılırken Tatvan’da Bitlis’te Kürtçe tabelalar indiriliyordu. Kürt halkı nezdinde bir değeriniz olmayacak. Çünkü bunlar oy ve kirli pazarlık hesaplarıdır.

31 Mart’a giderken Erdoğan meydan meydan ‘defolun gidin Kürdistan orada’ diyordu, bugün Binali Yıldırım Diyarbakır’da ‘Kürdistan mebusu’ diyor. Devam edip Kürtçe konuşuyor. Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle bir Kürtçe duymamış. Bir kişi anlamış, o da Mehdi Eker. Bizim tavrımızı soranlara bir kez daha söyleyeyim. Nerede bir kayyım varsa onu süpürmeye devam edeceğiz. Duyduk ki İstanbul’da bir kayyım var onu da süpüreceğiz.

Mülteciler konusunda her geçen gün ciddi bir ırkçı söylem ülkeyi kaplamakta. Mültecilerin haklarına da sahip çıkacağız. Onları mülteci yapan da, bu koşullarda çalışmaya mahkum eden de bu iktidardır, bu iktidarın savaş politikalarıdır. Uydurma enflasyon sepeti ile enflasyon düştü düşüyor diye halkı kandırmaya çalışıyorlar. Başarı hanelerine şunu da yazsınlar; her 5 çocuktan biri çalışmak zorunda…

Kürt meselesinin çözümü olmadan diğer meselelerin çözümünün olmayacağını geride bıraktığımız 4 yılda hep birlikte gördük. Muhatap Sayın Öcalan’dır. Öcalan’a kulak verin, Öcalan ile konuşun. Eğer bir demokratik çözümden bahsedeceksek hepimiz bu müzakereye dahil olalım.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz