HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Ülkenin her yerini adaletsizlik zaptetti

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin İstanbul Bakırköy’de düzenlediği Barış, Emek ve Adalet Mitingi’nde konuştu.

“Ülkenin her yerinden adaletsizlik fışkırıyor. Ülkenin her yerini adaletsizlik zaptetti.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Bu adaletsizliğe, bu zulme karşı direniş sürüyor ve sürecek. Bu zulme karşı direnişin artık en önünde yürüyen, tecridi yıkmak için mücadeleyi bedeniyle yükselten sevgili Leyla Güven’e selam olsun. Bu ülkeye barış, adalet gelecekse, bu ülkeye demokrasi gelecekse bunun için öncelikle bu tecrit yıkılmalı. Bu adaletsizliğe, bu zulme son vermek için, açlık grevlerindeki sese ses katmalı, bu sesi her yere ulaştırmalıyız. İktidarda kalmanın yolunu Kürt düşmanlığında görüyorlar. Sürekli olarak düşmanlığı, zulmü büyüterek, savaşı körükleyerek iktidarda kalmanın yolunu genişletiyorlar.

Bu ülkenin her yerini adaletsizlik zaptetti, bu ülkede artık yargı bağımsızlığı yok. Bu ülkede insan hakları ihlallerine her gün yenisi ekleniyor. Türkiye insan hakları ihlallerinde dünya birincisi. Devlet, uluslararası sözleşmeleri, AİHM’i tanımıyor. AİHM’in Selahattin Demirtaş kararını yok sayıyor. Demokratik siyaseti tasfiye peşinde olanlar, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ gibi arkadaşlarımızı cezaevinde tutmak için AİHM kararlarını yok sayıyor. Uydurma fezlekelerle, yalanlarla arkadaşlarımızı yargılıyor. Adalet mahkeme salonlarını bile terk etmiş. Sevgili Gültan Kışanak’a, Sebahat Tuncel’e 14’er yıl ceza veriyor. Biz sizin bu kararlarınızı tanımıyoruz.

Bunlar kayyumcudur. Bunlar halkın siyasi iradesini gasp edenlerdir. Şimdi bütün Kürt illerinde kayyumları süpüreceğiz. Çok güçlü adaylarımızla, halkımızla birlikte irademizi yerellerde iktidara taşıyacağız. Sadece belediyelerimizi geri almakla kalmayacağız, aynı zamanda yerel demokrasiyi inşa edeceğiz, yerinden yönetim anlayışı ile üreten de yöneten de biz olacağız. Kayyumları süpürüp atmak yetmez. Bu AKP-MHP ittifakını her yerde gerileteceğiz. HDP olarak temsiliyet mekanizmasında yer alacağız. Denge denetleme mekanizması içinde yer alacağız. Yolsuzluğu ve doğa talanını yok edeceğiz.

Türkiye’nin tüm il ve ilçelerinde halkımızla, emekçilerle, kadınlarla STK’larla, sendikalarla buluştuk. Güç birliği yapalım dedik. Bu güç birliğinin gereği neyse, fedakarlık neyse, HDP olarak üzerimize düşeni yapacağız dedik. Onlar gibi kapalı kapılar arasında gizli pazarlık yapmadık. Bu halkın hakkını gasp eden Cumhur İttifakı kendi seçmeninin bile hakkını gasp ediyor. Buna son vermek için halkla beraber güç birlikleri oluşturduk. Bu güç birliklerinin gereği olarak adımlarımızı cesaretle attık. Evet sandıklara gideceğiz, HDP’ye oy vereceğiz. Aday çıkarmadığımız yerlerde demokrasi mücadelesini hep birlikte büyüteceğiz.

Bu gücü gördüğü için sabah akşam HDP’ye saldırıyor. Bordrolu gazetecileriyle HDP’ye saldırıyor. O bize saldırdıkça biz güçleniyoruz. O sanıyor ki böyle yaparak HDP’yi yok edecek. HDP halktır, halk burada. Bu halkı yok etmeye kimsenin gücü yetmedi, yetmeyecek. Kürdüyle, Türküyle, Alevisiyle, Sünnisiyle yan yanayız ve güçlüyüz. Bu ülkede emeğin hakkı için, kadınların eşit temsiliyeti için, doğayı korumak için yan yanayız.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz