HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu: Belki de birçok kişi, aylarca boş yere yatacak sonra ‘pardon’ diyecekler

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste basın toplantısı düzenledi. İnsan hakları ihlallerinin devam ettiğini dile getiren Gergerlioğlu, bu ihlallerin yerinde incelenmesine yönelik çok sayıda dilekçe verdiklerini hatırlattı.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonunun herhangi bir adım atmadığını belirten Gergerlioğlu, Komisyon Başkanı Hakan Çavuşoğlu’nu istifaya çağırdı. Komisyonun görev ve yetkilerini sıralayan ve bir yıl içerisinde bunların hiçbirini yerine getirmediğini anlatan Gergerlioğlu, “TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonundan, yüzlerce insan hakkı ihlali nedeniyle 99 cezaevine yerinde inceleme ziyareti gerçekleştirmesini talep ettik. Komisyon, bir yılda ancak 1 cezaevine gitti.” dedi.

OHAL Komisyonunun KHK’lıları ezilmeye müstahak kişiler olarak gördüğünü, insanları gerekçesiz ihraç ettiğini ifade eden Gergerlioğlu, hamile olduğu halde tutuklanan kadınların ve cezaevinde kalan çocukların fotoğraflarını göstererek yaşadıkları mağduriyetleri anlattı. Gergerlioğlu, söz konusu insan hakkı ihlallerinin sona erdirilmesini istedi.

Uzun süreli tutuklukları sona erdireceği ümidiyle yargı reformunun beklendiğine anlatan Gergerlioğlu, “Ekim ayına bırakıldı. Belki de birçok kişi, aylarca boş yere yatacak, sonra ‘pardon’ diyecekler.” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz