HDP seçim beyannamesini açıkladı.. Birlikte Demokrasiye

1

HDP, 31 Mart Yerel Seçim Beyannamesini Ankara’da Belediye Eşbaşkan Adayları, siyasi parti, sivil toplum kuruluşları ve kurum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda açıkladı. Seçim sloganı ise “Birlikte Demokrasiye” oldu.

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, şunları söyledi: “24 Haziran seçimlerinde yine bu salonda seçim bildirgemizi paylaşmak üzere sizlerle bir araya gelmiştik. O gün mutlaka kazanacağız demiştik ve başardık, kazandık. Şimdi sıra 31 Mart yerel seçimlerinde, yine başarmaya geliyoruz, yine kazanmaya geliyoruz! Hep birlikte, sizlerle birlikte. Tabii ki hiçbir zafer çiçekli yollardan geçmez. Yürüdüğümüz yolda engeller ve baskılar var. Ama yürüdüğümüz bu yolda zafere ulaşacağımızdan adımız gibi eminiz.

Zaferin büyüklüğünü mücadelenin zorluğu ile ölçüyoruz. Biz halkımızla birlikte hep zor olanı başarıyoruz. İmkansızlıklardan başarıyı çıkarıyoruz. Dünyanın hiçbir yerinde böylesine fütursuzca baskıya maruz bırakılan, kesintisiz hergün yönetici ve üyeleri gözaltına alınan bir parti yoktur. İşte HDP yardığı beton duvarın içinden filizlenerek çıkan çiçek gibi, baskı duvarlarını yıkan, aşan ve halkların umudu olan bir çınardır.

Sesimizi de sözümüzü de öyle bir yükseltelim ki 31 Mart’ı kadınların baharına dönüştürelim birlikte. Birdirgemizin temelinde yaşam var, birlikteliğimiz var. Kadınlar var, gençler var, engelliler var. Çocuklar var emekçiler var emekliler var. Ormanlarımız sularımız topraklarımız var. Özgür ve eşit bir yaşam var, demokrasinin yerelden başlatılması radikal demokrasi var, halkın kendi kendisini yönetmesi var.

Umut var ama aynı zamanda cesaret var. Karşımızda ise yaşamı betonlaştırmaya çalışan tekçi bir iktidar var. Savaş mermilerini insan yaşamından değerli gören bir iktidar var. Halkı sabah karanlığında pazar kuyruklarına, yoksulluğa mahkum eden bir iktidar var. İşte bu nedenle diyoruz ki bu iktidarı yerelden başlayarak geriletmemiz, yeni bir yaşam alanı açmamız gerekir. Kentlerimizi kazanırsak Saray rejimi çözülecek ve mutlaka kaybedecektir.

Bu zulüm mutlaka sona erecektir. Bu nedenle Büyük İnsanlık Yürüyüşünü yerelden başlatıyoruz. Karanlığın yerine aydınlığı, hukuksuzluğun yerine adaleti, gaspçılığın yerine halk iradesini, nefretin yerine sevgiyi, savaşın yerine barışı, sömürünün yerine alın terini yüceltmek için bu yola çıktık. Saraylar onların olsun meydanlar bizimdir. Kentler bizimdir, toprak su çiçek bizimdir. Onlar bizi bekliyor.”

Türkiye çoklu bir kriz içinde

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise şöyle konuştu: “Bugün Türkiye çoklu bir kriz içinde. Siyasi, toplumsal, ekonomik kriz tüm ülkeyi sardı. Tüm bu krizin nedeni 17 yıldır iktidarda olan AKP ve onun başındaki zattır. Erdoğan’dır. Tekçiliği dayatmasıdır, Saray rejimini bu tekçi rejimi bu ülkeye reva görmesidir. Bu rejim her geçen gün bu ülkeyi içinden çıkılmaz bir yere doğru sürüklemektedir. Hukuksuzluk her yerde hakimdir. Bugün bu ülkede basın özgürlüğü yoktur.

Bugün 15 Temmuz darbe kalkışmasından 20 Temmuz OHAL darbesinden bugüne kadar 170 yayınevi, medya kuruluşu kapatılmıştır. 200’den fazla gazeteci tutsaktır. Bu ülkede basın tecrit altındadır. Bu ülkede fikir özgürlüğü yoktur. Fikrini beyan edenler cezaevindedir. Sosyal medya paylaşımlarından bile binlerce insan cezaevindedir. Bugün bu ülke de demokratik siyaset tasfiye edilmektedir. Demokratik siyaset içinde mücadele edenler bugün cezaevindedir.

İşsizlik yüzde 12.3’e çıkmış durumda, bir işsizlik rekoruyla karşı karşıyayız. Yolsuzlukta ısrar edenler ülkeyi yoksulluk çukuruna ittiler. Artık geçim sıkıntısı her eve girdi, her haneye bulaştı. Ekonomi giderek küçülmekte, borçluluk artmakta yönetilemez bir durumla karşı karşıyayız. Bu iktidar yönetemiyor. 17 yıldır yanlışta ısrar etmelerinin sonucunda büyük bir çöküntü ile karşı karşıyayız. Yönetemiyorlar 80 milyonluk bir ülkenin gıda sorunu 80 kamyon ile çözmeye çalışan bir iktidar bu ülkeyi nereye sürüklediğinin fotoğrafını bize sunuyor.

HDP seçenektir. Türkiye halkları seçeneksiz değildir. HDP barış, demokrasi, Türkiye’nin geleceği için seçenektir. 31 Mart’ta hep birlikte bu seçeneği var edeceğiz. Biz çoğulcu, laik, herkesin eşit ve birlikte yaşadığı bir cumhuriyeti, demokratik cumhuriyeti kurmak için geliyoruz. Bütün yetkileri bir adama devreden anayasaya karşı demokratik bir anayasayı var etmek için geliyoruz.

Bütün yetkileri tek adama devreden anayasaya karşı, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı var etmek için geliyoruz. Otoriterliğe karşı yerel demokrasi ve radikal demokrasi ile var edilmiş bir parlamento için geliyoruz. Türk’ün Kürt’ten, erkeğin kadından, Sünni’nin Alevi’den üstün sayılmadığı bir ülkeyi var etmek için geliyoruz.

Üreten biziz yöneten de biz olacağız demek için geliyoruz. Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığını sağlamak düşünce ve ifade özgürlüğünü hakim kılmak için geliyoruz. Tek adam anlayışına karşı demokratik toplum ve özgür yurttaş gerçekliğine merhaba demek için geliyoruz ve bunu da hep birlikte başaracağız.”

1 Yorum

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz