HDP’nin adaylık tartışması yok.. İnsanlar, adayın kim olacağını değil ‘mazot fiyatları düşecek mi?’ diye soruyor

0

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. “Kılıçdaroğlu vekillere ‘adayımız Kılıçdaroğlu’dur demeleri talimatını vermiş. HDP Kılıçdaroğlu’nu destekler mi?” şeklindeki bir soruya Beştaş, şu karşılığı verdi:

“Böyle bir bilgim yok, sizden duydum. Biz CHP içinde siyaset yürütmüyoruz, biz ayrı bir partiyiz, mesaj ve mail sistemimiz ayrı. Böyle bir bilgiden bihaberim. Yani Genel Başkanın böyle bir paylaşım yapması çok mantıklı gelmiyor. Bunu toplantıda konuşurlar, neden paylaşsın?

Benim aklıma yatmadı bu ilk bölüm. İkinci bölüm ise evet Maltepe mitinginde adaylık ilanı oldu, çokça yorum yapılıyor. Bu kanallarda sürekli adaylık tartışması yaptırılıyor. Ben bunun altında yatan en önemli sebebin halkın yaşadıklarının unutulmasının istenmesi olarak görüyorum.

Yaşadığı işsizliği de açlığı da intihara giden süreci de kadın katliamlarını da aile içi şiddeti de unutturmak için aday kim olacak tartışması yaptırılıyor. Şu anda Türkiye’de milyonların merak ettiği şey kimin aday olacağı değil, bu konuda kesin bilgi veriyorum. Her gün sahadayız kimse bize aday kim diye sormuyor.

‘Mazot fiyatları düşecek mi, depomuzu 1.700 liraya dolduruyoruz’ diyorlar. Bizim HDP olarak adaylık tartışmamız yok. Demokrasi İttifakını ortak mücadele perspektifi ile geliştirme yönünde bir çalışmamız var. Biz bir deklarasyon açıklamıştık, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda, deklarasyonda açıkladığımız ilkeler çerçevesinde tartışmaya açık olduğumuzu ifade etmiştik. Enseyi karartmayın, haramilerin saltanatını alt üst edeceğiz.”

Boş tweet atılamıyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Kimse tweet attı diye yargılanmıyor içeriğinden dolayı yargılanıyor” açıklamasıyla ilgili ise Beştaş, “Dünden beri bu konu sosyal medyada çok döndü. Sayın Bozdağ’a kötü bir haberim var, boş tweet henüz atılamıyor. Yani tweette mutlaka bir nokta, harf, kelime cümle kurmanız gerekiyor. Galiba danışmanları kendisini yanıltmış. Bir an önce danışmanlarıyla bir görüşme yapsın. AKP-MHP iktidarı asgari akıl ölçülerini kaybetti, insanları da delirtecekler bu gidişle. ‘Karpuzu dilimle almayın’ diyor. Sanki herkesin evinin önünde tarla var da karpuz, kavun, domates ekiliyor da ekmiyor. Diyelim ki var. Çiftçiler mazot, gübre, fide, tohum alamıyor. Bunların fiyatlarının ne kadar olduğunu biliyorlar mı acaba. Bu halktan ne kadar uzak, halkın yaşadığı acılardan ne kadar bihaber olduklarının ilanıdır. Halkın aklıyla alay etmeyin, vazgeçin. Çünkü halk aklıyla alay ettirmez. Sandıklarda ne kadar akıllı olduğunu gösterecek.” şeklinde konuştu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz