Hekimoğlu İsmail vefat etti..

0

Türk edebiyatında önemli isimlerinden “Minyeli Abdullah”ın yazarı Ömer Okçu, nam-ı diğer Hekimoğlu İsmail vefat etti. Hekimoğlu İsmail, 16 Ocak 2022 Pazar günü Marmara İlahiyat Camii’nde ikindi namazına müteakip kılınacak cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlanacak. Merhumun naaşı, Karacaahmet Mezarlığı’na defnedilecek.

Timaş Yayın Grubu, “Yayınevimizin kurucusu kıymetli büyüğümüz Ömer Okçu’yu, kamuoyunun tanıdığı ismiyle Hekimoğlu İsmail’i kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Hekimoğlu İsmail, kamuoyunun da yakından bildiği üzere bir fikir ve çile insanı olarak ömrünü ve kalemini din ve millet hizmetine hasretmiş bu vesileyle ortaya koyduğu birbirinden değerli eserleriyle sayısız insanın hayatına dokunmuştur.” şeklinde açıklama yaptı.

Asıl adı Ömer Okçu. Yazılarında kullandığı “Hekimoğlu İsmail” müstearı dedesinin adıdır. 1932’de Erzincan’da doğup burada ilk ve orta öğrenimini bitirdikten sonra 1952’de Zırhlı Birlikler Okulu’ndan mezun oldu. Daha sonra astsubay olarak göreve başladığı Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 1972’de emekli oldu.

2009 itibarı ile 80 baskıyı geçen, bir dönem yasaklanıp daha sonra serbest bırakılan Minyeli Abdullah romanını 1967’te yazdı ve bu eser ile tanındı. Gazeteciliğe haftalık İttihad gazetesi ile başlayıp 5 yıl Yeni Asya Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapan ve 1975’te Sur dergisini çıkaran Okçu, Türdav’ın ve Timaş’ın kurucuları arasındadır.

Birçok dergi ve gazetede yazılar yazan Hekimoğlu’nun 40’tan fazla eseri bulunuyor. Yurt içi ve yurt dışında yüzlerce konferans verdi. Kendisine Harran Üniversitesi tarafından “Edebiyat Doktoru” unvanı verildi.

Yazıları sebebiyle 1950’den itibaren çeşitli zamanlarda hakkında davalar açıldı, gözaltına alındı, birkaç kere DGM’ye çıkarıldı. 163. maddeden yargılandı, 1992’de de Zaman gazetesindeki “Demek ki öyle…” başlıklı yazısı sebebi ile TCK’nın 159. maddesini ihlal ettiği gerekçesi ile 1 sene mahkûmiyet cezası alıp 72 gün hapis yattı.

Şubat 2002’de felç geçirmesi sonucu sol bacağını ve sol elini kullanmakta zorluk çekiyordu. Askerlik hayatında başladığı kep giyme alışkanlığını bırakmayarak çoğunlukla kepiyle görüntülenen Hekimoğlu, 1988’de başladığı Zaman Gazetesi’ndeki köşe yazarlığını uzun yıllar sürdürdü.

3 Şubat 2002’de Eyüp Sultan Camii’nde beyin kanaması geçirdi. Komadan kurtulup evine getirilmesinin ardından 1 Mart 2002’de ikinci defa beyin kanaması geçirdi. Kendisine müdahale eden doktorların yüzde 5 yaşama şansı vermesine karşın hayatta kaldı ancak vücudunun sol tarafı felç oldu. 10 Haziran 2009’da mide ve bağırsak rahatsızlığı nedeniyle yeniden hastaneye kaldırıldı ve yeni bir ameliyat geçirdi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz