Helal Mi Haram Mı?.. Biri haram dedi biri hibe

0

Kur korumalı TL vadeli mevduat ve katılma hesapları tartışması devam ediyor. İslami açıdan böyle bir hesabın açılmasının haram olduğunu söyleyen de var hibe olduğunu iddia edende.

Kamuoyunda ‘Cübbeli Ahmet’ olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü, “Kur Korumalı TL Mevduat hesabı caiz midir?” sorusuna faizle işlem yapan bankalardan kur korumalı mavduat hesabı açmanın haram olduğu fetvasını verdi.

Yenişafak Gazetesi yazarı İlahiyatçı Hayrettin Karaman ise aynı görüşte değil. Devletin ödemesinin hibe olduğunu savunan Karaman, şu fetvayı verdi: “Zamanında alınan yerinde tedbir ile fiyatlar normalleşme yoluna girdi. Bu defa da devletin ödemesinin faiz olup olmadığı tartışması ortaya çıktı. Bazı hocalar, devletin ödemesinin faiz olduğu kanaatindeler. Ben bu kanaatte değilim, ‘Devletin ödemesi hibedir’ diyorum.

İçeriden ve dışarıdan Erdoğan’ı düşürmeyi dava edinmiş olanların oyunları yüzünden altın ve döviz fiyatları çok hızlı bir şekilde yükselmeye başlayınca o çevreler ellerini ovuşturmaya; bir kısmı iktidar, bir kısmı intikam bir kısmı da sömürü hesapları yapmaya koyuldular.”

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı da “Bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmanın dini hükmünü” açıklamıştı:

“Bankaların, belirlenen vade sonunda kendilerine yatırılan paraya belli bir oranda fazlalık/faiz vermek üzere açtığı hesaplara ‘vadeli mevduat hesabı’ denir. Müslümanlar faizli mevduata bilerek ve isteyerek para yatırmamalıdırlar. Çünkü bu tür mevduat hesaplarına tahakkuk ettirilen fazlalıklar faiz olup dinen haramdır.

Söz konusu faiz oranlarının enflasyonun altında ya da üstünde olması, bu işlemi faiz olmaktan çıkarmaz. Bu itibarla bankaların vadeli mevduat hesaplarına para yatırmak caiz değildir. Bununla birlikte vadeli mevduat hesaplarından bir fazlalık herhangi bir şekilde elde edilmiş ise, kişinin bu gelirleri kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu yakınları için kullanması caiz olmayıp sevap beklemeksizin ihtiyaç sahiplerine vermesi gerekir.”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz