Hepsi birbirinden büyüleyici 3 sarnıç!

0
Rabia Güner

İstanbul’un yeraltı dünyası birbirinden güzel görüntüler ortaya koyuyor. Biz de sizler için bu büyüleyici 6 sarnıçı derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı - Vikipedi

Uzun bir restorasyon süreci geçirmiş bir sarnıçtır. Bu süreçten sonra geçtiğimiz aylarda tekrar ziyarete açılmıştır. Açıldığı günden bu yana birçok ziyaretçinin odak noktası olmuştur. Yerebatan sarnıcı, kentin en önemli kültür varlıklarından biri olarak öne çıkmaktadır. Doğu Roma İmparatoru I. Justinianus (527-565) tarafından yaptırılmıştır.

Binbirdirek Sarnıcı

Binbirdirek Sarnıcı - Vikipedi

Bizans kayıtlarına göre 4. yüzyılda yapılmıştır. Bizans İmparatoru Konstantin’in Romalı senatörü Philoksenos tarafından yapılan sarnıç, 16. yüzyıldan sonra depo olarak kullanılmıştır. İstanbul’un ikinci büyük su sarnıcıdır. Sarnıç, üst üste konulmuş sütunlardan oluşmuştur. Hiçbir işlemenin bulunmadığı piramit şeklindeki taçlarla birbirine bağlanmıştır.

Fildamı Sarnıcı

Fildamı Sarnıcı - Vikipedi

Osmaniye Veliefendi’de konumlanmıştr. Bizans zamanındaki İstanbul’un dört büyük sarnıçlarından biridir ve açık bir sarnıçtır. Adının tam olarak nereden geldiği bilinmemektedir. Bizans’ın altın çağı olan V-VI. yüzyıllarda inşa edildiği tahmin ediliyor. Ordu ve saraya ait fillerin bu sarnıçta barındırılmış olması nedeniyle sarnıca böyle bir ismin konduğu düşünülmektedir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz