Her gün 30 dakika egzersiz yapmanın önemi!

0
Rabia Güner

Sağlığımız için boş zamanlarımızda en azından 30 dakika egzersiz yapmak çok önemlidir. Hareketsiz yaşam birçok hastalığa sebebiyet verir. Bunun yanı sıra fonksiyon bozuklukları da yaşayabiliriz. Peki, 30 dakika egzersiz yeterli olacak mı? Gelin, birlikte göz atalım!

Hareketsiz yaşam tarzı günümüzün en ciddi konularından biri çünkü beraberinde birçok hastalığı getiriyor ve bundan artık birçok insan etkileniyor. O yüzden sadece günde 30 dakika egzersiz bile sizi birçok hastalıktan koruyacak ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Eğer bunun için vaktiniz yoksa alternatif seçenekleri değerlendirebilirsiniz.

Örneğin arabanızı uzağa park edip yürümek, iş yerine bisikletle gitmek, asansör yerine merdiven kullanmak, ofis koltuğundan yarım saatte bir kalkıp dolaşmak da fayda sağlayabilir.

Üstelik hareketsiz yaşam depresyon riskini de artırıyor. Hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerin yüzde 60 ila 85’inin hareketsiz yaşam sürdüğü biliniyor. Hareketsiz yaşam kardiyovasküler hastalıklarla direkt ilişkilidir. Bunun yanı sıra diyabet ve obezite riskini iki katına çıkarır.

Hareketsiz yaşam bağırsak kanseri, yüksek tansiyon, osteoporoz, lipid metabolizması bozuklukları, depresyon ve anksiyete risklerini de artırır. O yüzden hiç olmazsa günde 15 dakikanızı yürüyüşe ayırmanız sağlığınız açısından oldukça mühimdir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz