Her konuda duyar kasmak

0
Rabia Güner

Sosyal medyada hızla yayılan bir kavram var: Duyar kasmak. Ne zaman hayatımıza girdi inanın bilmiyorum. Fakat sosyal medya kullanan herkesin karşılaştığı bu kavram, artık fazlasıyla yaygın…

Özellikle gönderi yorumlarında ‘’buna da duyar kasılmaz, kimse duyar kasmasın haklı bir konu, her konuda duyar kasmayın’’ gibi yorumları sıklıkla görüyoruz. Her konuda duyar kasmak günümüzün modası haline geldi. Hatta olur olmadık her konuda… Çünkü bu moda, bir anlamıyla da artık şov… Ben farklıyım, bilinçliyim, farkındalığı yüksek bir insanım demenin farklı bir yolu…

Evet, sosyal medya bağlamında kamu baskısının gücü çok yüksek ve bunu birçok örnekte gördük. Peki, yeterli mi?  

– Hayır. Elbette hayır…

Örnek bir olay canlandıralım. Sokakta kadına şiddet olayının yaşandığını düşünelim. Bunun da birçok örneğini sosyal medya deneylerinde gördük. Bazı insanlar olayı görmezden gelerek yürüyüp gidiyor. Fakat akşam eline telefonu alıp:

#kadınaşiddetehayır

#kadınakalkanellerkırılsın

#birşeyyapılsın

#insanlıkölmüş

#nerdebudevlet

#cangüvenliğimizyok gibi paylaşımlarda bulunuyor. O kişiyi takip eden insanlar da onun ne kadar duyarlı olduğunu düşünüyor. Fakat belki de o insan böyle bir olaya şahit olduğunda polisi arama zahmetinde bile bulunmadı. Sosyal medyanın böyle yanıltıcı bir yönü de var. Gerçek hayatta bir tane hayvanın başını okşamayan birisi, tam bir hayvan dostu… Gerçek hayatta sosyal medyada gündem olmuş olaylara hiçbir yardımı dokunmamış insanların sosyal medyada yansıttığı bu yönü beni fazlasıyla endişelendiriyor. 

Orada herkes çok iyi, çok duyarlı, çok hayvan dostu, fazlasıyla çevreci, tam anlamıyla örnek bir insan… Gerçek hayatta niye sayı bu kadar az öyleyse? 

Bu kesim üstelik fazlasıyla da asabi olabiliyor. Örneklerine sıkça karşılaştığım için biliyorum. Bir insan sevgilisi tarafından aldatıldığına dair hüzünlü bir şarkı eşliğinde insana güveni kalmadığını yazıyor. Yorumlara bir giriyorsunuz: ‘’Ekonomi ne halde, insanlar aç, senin derdin bu mu?’’ gibi cümleler görüyorsunuz. 

Duyarlı olmayı bir kenara bıraktık. Duyar kasıyoruz… 

Bir başka örnek daha vereyim. Bir paylaşım: ‘’Yolda kör bir köpeğe denk geldim. Lütfen, özellikle bu dostlarımıza daha çok özen gösterelim.’’ Duyar kasan bir kullanıcı: ‘’Keşke görme engelli köpek birey, yazsaydınız.’’ Bilmiyorum, herkesin görüşlerine saygı duyuyorum ama sanki olayların asıl anlatmak istediği bağlamdan bir tık kopuyor muyuz? 

Gereksiz, anlamsız o kadar çok duyar kasma durumu mevcut ki; bazı insanlar bir şey paylaşmaya, bir eleştiri yazmaya, olumsuz bir düşüncesini ifade etmeye bile çekinir oldu. 

‘’Bugün harika bir film izledim. Siz ne tarz filmler izliyorsunuz?’’

  • Dünyada bu kadar açlık, sefalet, acı varken mi?

Elbette hayır, hiçbir şey yapmıyoruz. Fakat her konu hakkında bir fikrimiz de var! Artık iyilik yapmak için yorulmamıza gerek yok. Duyar kasarak, duyarlı hashtag paylaşarak insanlığa fayda sağlayabiliriz. Zengin fakir ayrımı, küresel ısınma, kıtlık, açlık, dünya barışı gibi konularda duyar kasarak hızlı bir ilerleme kaydedebiliriz. O zaman ben de bu vesileyle bir duyar kasayım. 

#duyarkasmagerçektenyap 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz