Hindistan’da ‘boş ol’ diyerek talakla boşanmak suç oldu..

0

Hindistan’da Başbakan Narendra Modi liderliğindeki merkezi hükümet, Müslüman erkeklerin üç kez ‘boş ol’ diyerek eşlerini sözlü boşayabilme uygulamasının suç sayılmasına yönelik düzenlemeyi onayladı.

Hindistan yasaları gereği düzenleme onay için Cumhurbaşkanı Ram Nath’a sunulacak ve imzalanmasının ardından yürürlüğe girecek. Yasa, yürürlüğe girmesinin ardından 6 ay boyunca geçerli olacak. Bu süre içinde yasanın tekrar Meclise sunularak onaylanması gerekiyor.

Euronews’in aktardığına göre 6 aylık dönemin sona ereceği Mart 2019’da ülke seçim atmosferine girmiş olacak. Hem Başbakan Modi’nin Hindu milliyetçisi sağcı Baharatiya Janata Partisi’nin (BJP) hem de Kongre Partisi’nin, ciddi bir Müslümün nüfusunun bulunduğu ülkede söz konusu uygulamanın seçim sonuçları üzerinde etkisi olabileceği düşüncesiyle yasaya yaklaşımlarının değişebileceği belirtiliyor.

Nitekim Kongre Partisi de BJP hükümetinin adımını eleştiriyor. Parti sözcüsü Randeep Surjewala, “Modi hükümeti bu adımını Müslüman kadınların haklarını düşünerek atmıyor, siyasi çıkar amaçlı atıyor.” ifadesini kullandı.

Yüksek Mahkeme: ‘Talak’ anayasaya aykırı

Hindistan’daki Müslüman kadınlar, uzun bir süredir eşitlik haklarını ihlal ettiği gerekçesiyle ‘talak’ adı verilen bu uygulamanın kaldırılması için mücadele veriyor. Hindistan’da Yüksek Mahkeme de geçen yıl ‘boş ol’ uygulamasını anayasaya aykırı bulmuştu. Mahkeme, hükümetten dava hükmüne göre altı ay içerisinde yeni bir karar çıkarmalarını istemişti.

Dini kurala göre “talak” (boş ol) sözünü üç defa tekrarlayan bir erkek eşini boşamış sayılıyor. Ülkede Müslüman kadınlar, kocalarının Skype ve Whatsapp gibi uygulamalar üzerinden kendilerini üç kez ‘boş ol’ diyerek boşamasından şikayet ediyorlar.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz