Hortum cami minaresini yıktı..

0

Antalya’nın Serik ilçesinde oluşan hortum nedeniyle caminin minaresini yıkıldı, bazı evler ve seralarda hasar meydana geldi.

Çandır Mahallesi’nde çıkan hortum Merkez Cami’nin minaresini yıktı. Minarenin üzerine düştüğü cami müezzini Emin Uygun’un evinde hasar oluştu. Ailesiyle evde bulundukları sırada bir uğultu ve ses duyduklarını belirten Uygun, “Evin tavanı indi kalktı. Minarenin göçtüğünü anladım, hemen çocuklarımı alıp evden uzaklaştım. Herhangi bir can kaybı, yaralı yok. Sadece evde hasar meydana geldi. Minare komple indi. Yarısı yerde yarısı evin üzerinde halen tehlike devam ediyor. Ev her an göçebilir.” dedi.

Serik Belediyesi Meclis Üyesi Ergüven Yılmaz ise saat 22.00 sıralarında şiddetli bir yağmur ve fırtına yaşandığını söyledi.

Camiye yakın bir yerde oturduğunu belirten Yılmaz, “Minarenin yıkıldığını duyduk. Dışarıya çıktığımda minare yerinde yoktu. Daha sonra mahallemizi aracımla dolaştım. Bazı evlerin ve seraların yıkıldığını gördüm. Büyük bir afet atlattık. Can kaybı olmaması bizi mutlu etti ama çok hasar var.” diye konuştu.

Mahalle sakinlerinden Ali İhsan Nacak de “Aşağıdan bir hortum geldi bir anda evi yerle bir etti. Evi daha yeni yaptırmıştık. İçinde oturan yoktu. Ev tamamen harabeye döndü. Seralarda zarar var.” ifadelerini kullandı. Sağanak ve fırtınanın da yaşamı olumsuz etkilediği bölgede elektrik kesintisi yaşanıyor.

Kar ve tipi ulaşımda aksamalara neden oluyor

Afyonkarahisar’ı çevre illere bağlayan kara yollarında kar ve tipi, ulaşımda aksamalara neden oluyor. Konya’yı Afyonkarahisar ve Isparta’ya bağlayan kara yolları, tüm araçların geçişine kapatıldı.

Afyonkarahisar’da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, etkisini artırdı. Kar kalınlığı yaklaşık 20 santimetreye ulaştı. Kar yağışı ve tipiyle birlikte Afyonkarahisar’ı Ankara, İzmir, Antalya ve Kütahya’ya bağlayan kara yollarında meydana gelen maddi hasarlı kazalar nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşanıyor.

Afyonkarahisar-Antalya kara yolu Kızılören ilçesi Avşar mevkisinde belirli bir güzergahtaki ulaşımın güçlükle sağlandığı ve trafiğin akışının yer yer durduğu bildirildi. İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik ekipleri, maddi hasarlı kazalar nedeniyle çevre yollarında tır geçişlerine izin vermiyor.

Karayolları 31. Şube Şefliği ile İl Özel İdare ekipleri, çevre yollarında kar küreme ve tuzlama çalışması yürütüyor. Öte yandan AFAD ve Kızılay ekiplerinin de etkili olan kar yağışı nedeniyle yolda kalan sürücülere çorba dağıttığı bildirildi.

Yoğun kar yağışı ve tipi nedeniyle Konya’yı çevre illere bağlayan kara yollarında ulaşımda aksamalar yaşanıyor. Kentte akşam saatlerinde başlayan kar yağışı ve tipi etkisini artırarak sürdürüyor. Konya’yı Afyonkarahisar ve Isparta’ya bağlayan kara yolları, tüm araçların geçişine kapatıldı.

Ankara ve Antalya kara yollarında ise çekici türü araçların geçişine izin verilmiyor. Kentin çıkışındaki kontrol noktalarında konuşlanan polis ekipleri, sürücülere uyarılarda bulunuyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz