Hüda Kaya da kararından vazgeçmeli

1
Latest posts by Emrullah Bayrak (see all)

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu‘nu tanımayanız yoktur.

Gerçek bir hak savunucusu. 

28. dönem milletvekili adayı olmayacağını açıklamıştı.

Ancak bu kararından çok şükür vazgeçtiğini açıkladı: 

“28. dönem milletvekili aday adayı olmama kararı almıştım. Ancak halkımızın yoğun isteği nedeniyle bu kararı değiştirdim. HDP Genel Merkezine başvurumu yaptım. Sevgili halkımızın vekaleti çok onurlu bir iştir. Teveccühünüze lâyık olmaya çalışacağım. Hakkımızda hayırlısı olsun.”

Hayırlı olsun.

Sayın Gergerlioğlu’nun Meclis’te olmaması ülkem adına büyük bir kayıp olurdu.

Mazlumların, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe uğrayanların sesine ses olan şu koca ülkede kaç kişi var ki.

İşte onlardan biri de HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya.

Sayın Kaya da “Sevgili kardeşlerim! 28. dönemde milletvekili adayı olmayacağım. Halkımızın kanıyla, teriyle, göz yaşıyla taşıdığı emanetin hakkını tüm gücümle vermeye çalıştım. Hakkınızı helal ediniz.” diyerek kararını duyurdu.

Gerekçesi ise partisinin ilkesi gereği 2 dönem üst üste aday olmama, görev yapmama ilkesine saygı duymasından kaynaklı.

Hüda Kaya‘dan da almış olduğu bu kararından vazgeçmesini bekliyoruz. 

Meclis’in, hakkın, hakikatin vicdanı, sesi olan Kaya’ya ihtiyacı var.

Gergerlioğlu’nun bu konuda devreye girerek Hüda Kaya’yı ikna etmesini bekliyoruz.

Aksi durumda Meclis gerçekten eksik kalır. 

Meclis Genel Kurulu’nda Hüda Kaya’nın yapmış olduğu son konuşmayla yazımızı bitirelim:

Türkiye, Mutlu Toplumlar, Mutlu İnsanlar Araştırması’nda maalesef yine sondan 4’üncü sırada; üçüncü dünya ülkeleriyle, Afrika ülkeleriyle son sıraları paylaşan bir ülke durumuna geldi. 

Özellikle kadınların mutsuz olduğu bir toplumda, gençlerin umutsuz olduğu bir toplumda herhâlde 20 yıllık bir cendereden sonra Türkiye toplumunun yüzünün gülebildiğini ve mutlu ülkeler, mutlu toplumlar sıralamasında üst sıralarda olabileceğini düşünemedik, düşünemiyoruz da.

Diğer taraftan, tabii ki bu sık sık gündeme geliyor ama burada ben özellikle bir kez daha kendim de ifade etmek istiyorum. AKP Genel Başkanı, şu anda Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı, bakın, yasaya göre, tekrar adaylık başvurusunda bulunamaz. 

Bu toplumun bu kadar mutsuzluğa mahkûm edilmesinde en büyük emeği olan, politikalar üreten ve Türkiye’nin bu hâle gelmesine sebep olan bir anlayışın lideri olarak kendilerinin çıkardığı yasalara göre bile yeniden Cumhurbaşkanı adayı olarak başvurma hakkına sahip değildir. 

Bunu ‘Biz yaparız olur.’ derseniz aynen Mekke’de helvadan yaptıkları putları yiyenlere benzersiniz. 

Burada, bakın, ben kendim geçenlerde ilan ettim; bir yasa maddesi değil, partimizin ilkesi gereği 2 dönem üst üste aday olmama, görev yapmama ilkesine saygı duymamdan dolayı bir daha aday olmayacağımı söyledim.

Ya, bu ülkenin halkı milyonlarca insan ‘Aday olamazsınız’ diyor ‘Yasa dışı’ diyor; bu yasa dışı uygulamaya yol açanlar, izin verenler, onay verenler de bu yasa dışı olaya karışmış olurlar ve suç işlemiş olurlar.

İşte, Türkiye’nin toplumunun korkuyla yönetilen bir politikanın sonucunda gençlerimizin, kadınlarımızın, 12 yaşındaki çocuklara kadar gözaltına alındığı bir ülke toplumuna döndük.

Önceki İçerikRamazan Ayı Kavramları(1)
Sonraki İçerik6284 Kırmızı Çizgimizdir!
1978 yılında Erzurum'da dünyaya geldi. Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Tv ve Sinema Bölümü mezunu; Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunu; Atatürk Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu mezunu. 2001 yılında gazetecilik hayatına başladı. Erzurum'daki yerel gazetelerin çeşitli birimlerinde 3 yıl çalıştıktan sonra Diyarbakır ve Ankara'da Parlamento Muhabirliği başta olmak üzere çeşitli alanlarda 11 yıl gazetecilik yaptı. 2017 yılından itibaren ise Ocakmedya'da yazmaya başladı. Halen Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümünde Yüksek Lisans yapmaktadır.

1 Yorum

  1. sn.Hüda Kaya ve sn.Ömer Faruk Gergerlioğlu sizler bizim vicdanımızın sesini TBMM çatısı altında seslendirenlersiniz.
    Annenizin babanızın size verdiği adın gereğini her türlü zorluğa tehdide zorbalığa karşı yerine getirdiniz.
    Allah size güç kuvvet sağlık sıhhat versin ve bu hizmete devam edin.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz