Hukuk devleti isteyenler ve istemeyenler

1

Zihinlerin iğdiş edilmesi sebebiyle bazı kavramları sanırım anlamakta ve algılamakta zorlanıyoruz. Tabi ki bunları tetikleyen olaylar fazlasıyla var. Bu olaylara girerek tarafgirlik durumuna girmeyi de akıllıca bulmuyorum.

Kavramların zihinlerde oluşturduğu anlamların bozulmasının tezahürü de ortak dilin yok olması. Kavramlar bozulduğu ve ortak dilde kaybolduğunda sesi daha gür çıkanlar ya da seslerini daha gür çıkaran otorite ve gücü elinde bulunduranlar da kavramların içini doldurarak istedikleri gibi yaşamak ve halka da yaşatmak isterler.

Hepimizi ilgilendiren ‘hukuk’ ve ‘hukuk devleti’ kavramları da böyle.

Hukuk nedir?

Hukuk, Arapça Hak kelimesinin çoğuludur. Yani kelime anlamı olarak haklar demek.

Haklar da ya doğuştan gelir ya da görev karşılığı oluşur.

Hukuk ise, ‘toplumda her türlü ilişkiyi düzenleyen kurallar’dır.

Bu kurallara uyulmadığında ise devlet dediğimiz ortak güç, kurallara uymayanları otoritesi ile uymaya zorlar.

Hukuk devleti nedir?

Hukuk kurallarına bağlı olan, vatandaşlarına hukuk güvenliği sağlayan, yönetimde keyfiliğin egemen   olmamasını sağlayan ve kendisini hukukla sınırlayan devlettir.

Hukuk devleti dediğimiz aslında bütün vatandaşların istediği bir konu.

Ne var ki, siyasi gücü elinde bulunduranların hukuku istedikleri gibi eğip bükmeleri sebebiyle, artık hukuk siyasi güce göre şekil alır hale geldi.

Yani kim iktidarda ise hukuk ona göre şekillenir oldu. Bu yüzden de siyasi partiler devleti yönetmeye başladıkları zaman ellerinden geldiğince kadrolaşma yoluna gider oldular.

Ancak hukuk dediğimiz şey siyasi partilere, inançlara göre şekil alan bir konu değil.

Hırsızlık yapmak inancı farklı olana göre mübah değildir mesela.  

Ya da insan öldürmek siyasi görüşü farklı olana göre kabul edilebilir bir durum değil.

Hukukun bozulması ve hukuk devletinden uzaklaşılmasının toplum için bir felaket olduğunu dile getiren Yargıtay Eski Başkanı Sami Selçuk bu görüşleri sebebiyle bugünlerde hedef tahtasına oturtulmaya çalışılıyor.

Siyasi iktidar mı, yani Ak parti mi yapıyor?
Hayır.

Siyasi iktidara destek veren parti yani MHP.

MHP, hukuku istemediğini dile getirerek mi bunu yapıyor derseniz, cevabım hayır.

‘Hukuku istemiyorum’ diyecek kadar cesur değil. Ama Sami Selçuk’un Emekli Amiraller konusundaki düşüncesini ortaya sererek kendisini ‘cuntacı’ ilan etmeye çalışıyor.

Aynı MHP, sizlerin de bildiği gibi, Anayasa Mahkeme’sinin kapatılmasını da istemişti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan Yüksek Mahkeme’nin kuruluşunun 59. yılı nedeniyle bir mesaj yayımladı ve şunları söyledi: ‘Hukuk sistemimizin başta adil yargılanma hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlükleri güçlendirecek ve bunların kullanımını daha güvenceli bir hâle getirecek şekilde gözden geçirilmesi zorunludur. Anayasa Mahkemesi, anayasal hak ve özgürlükleri koruyup geliştirme amacının bir gereği olarak hak eksenli yaklaşımını kararlılıkla sürdürmektedir’.

Zühtü Arslan’ın demeci aslında bizlere bu konudaki yanlış uygulamaları ve bozuklukları da hatırlatmakta.

Hukukun kişilere, partilere, inançlara ve dini gruplara göre şekil alamayacağını bilmeyen yoktur.

Hukukun olmadığı yer güç, baskı ve zorbalıkla yönetilen toplum haline gelir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin hukuk sistemi, hukuk anlayışı ve hukuk yapısı, MHP ya da bir başka siyasi partinin keyfine göre şekillenebilecek kadar basit ve sığ değildir ve olmamalıdır diye düşünüyorum.

Aksi takdirde sağlıklı bir toplumdan bahsetmemiz mümkün olmaz.

Hukukun işleyişini bozmaya çalışanlar da bir gün hukuka muhtaç olabilirler.

Avrupa bu konuları en sert şekliyle tartıştı ve yaşadı. Bu yüzden hukuku ayakta tutmayı çok önemsiyor.

Amerika’yı tekrar keşfetmeye çalışmanın bir manası yok.

Avrupa’nın yaşadıklarından dersler alıp aynı sorunları yaşamaktan kurtulabiliriz.

Türkiye’nin hukuk sistemi ve hukuk anlayışı Balzac’ın dediği gibi olmasın diyedir bütün amacımız.

‘Kanunlar büyük sineklerin delip geçtiği, küçük sineklerin takılıp kaldığı örümcek ağıdır’

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikİslamda İbadet Anlayışı
Sonraki İçerikYunanistan aleyhinde AİHM’de dava..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

1 Yorum

  1. Ülkemizde bazı kelimeler terimler maalesef özelliğini kaybediyor, etkisiz hale geliyor, kullanım vasfını yitiriyor.

    -En hayati konuların başında gelen hukuk kelimesi artık günümüzde insanlarda hukuk güvenliğini sağladığına inancı kalmamıştır hukuk kelimesi sıradan bir kelime olarak işlev görmektedir.
    -Aynı şekilde Yemin, bizim inancımızda yemin çok değerlidir. Ama sosyal hayatta artık vasfını yitirmektedir. Özellikle mahkeme salonlarında ki yeminlerin hiçbir inandırıcılığı kalmamıştır.

    AYARIYLA OYNADIĞIN KANTAR BİR GÜN OLUR SENİ TARTAR

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz