İçişleri Bakanlığı’nın mahkeme kararına rağmen görevine başlatmadığı polis memuru, kepçe altında kalarak can verdi..

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Meclis’te basın toplantısı düzenledi. Eski polis Kani Enön’ün, iade edilip göreve başlatılmayarak hayatını kaybeden ilk KHK’lı olduğuna dikkat çeken Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“Kani Enön, eski bir polis memuru. İhraç edilmiş ardından adli yargıdan beraat etmiş. İdare mahkemesi kararı ile göreve dönme kararı verilmiş. İçişleri Bakanlığı’nda göreve başlatılmamış eski polis memuru. İdare mahkemesi göreve döndürmüş ey İçişleri Bakanlığı niye göreve başlatmıyorsun?

Başlatmıyor! Adamcağız ne yapsın, gidip bir yerde çalışmak zorunda karnını doyurmak için. İşte böyle bir iş yerinde çalışmış, bir iş makinesinin kepçesinin altında kalmış. Bu tam bir cinayettir! Böyle bir rezalet olabilir mi? Böyle bir skandal olabilir mi?

Bu kişi iade edilse görevinin başında olacaktı. Burada olmayacaktı ve hayatını kaybetmeyecekti. Bu olacak bir şey değil, bu resmen bir cinayet! Bu nasıl bir vicdansızlıktır anlamam mümkün değil! İdare mahkemesi göreve iade ediyor, polis memuru göreve başlayacağım diye bekliyor fakat başlatılmıyor daha sonra bilmediği bir işi yaparken bir kepçe altında kalıp hayatını kaybediyor.

Gencecik bir insan ya, Ey Süleyman Soylu hiç mi vicdanın sızlamıyor? Hiç mi bu dünyada öte dünyada hesap vereceğini düşünmüyorsun? Bu ölümler çok basit, seni hiç rahatsız etmeyen ölümler mi? Sıradan bir genç öldü gitti, banane diyeceğin ölümler mi? Yazıklar olsun!

Bugün bizim için en önemli konumuz bu ve tüm kamuoyunun da konusunun bu olması lazım. Bir zulme uğramış gariban, bir iş makinesinin kepçesi altında kalarak hayatını kaybediyor ve o aslında işinin başında olması gerekiyordu! Bu nasıl bir zalimlik türüdür anlamak mümkün değil! İşine kesin olarak iade edildiği halde başlatılmadığı için ölen ilk vaka bu!

Biz birçok vakayı tespit ediyoruz, geçtiğimiz gün bu konuyla ilgili rapor açıklaması yaptık ama bu kesin iade edildiği halde hayatını kaybeden ilk vaka! İçişleri Bakanı şu konuda bir açıklama yap! Nasıl bir insansınız siz hiç yüzünüz kızarmıyor mu? Hiç utanmıyor musunuz?

Anladık Sedat Peker’in sorularına cevap veremiyorsun, ne yapacağını bilemiyorsun ama bak bir taraftan da senin icraatlerin yüzünden bu garipler hayatını kaybediyor yazık günah gencecik insan! Yazıklar olsun başka diyecek tek kelime bulamıyorum. Aylardır biz bunları söylüyoruz, yıllardır söylüyoruz, raporlar açıklıyoruz ve bu cinayetler devam ediyor.

Yüzlerce hayatını kaybeden insan oldu bilmediği işi yaparken. Bildiği işi yapmasını engelliyorsun, bilmediği işi yaparken hayatını kaybediyor. Bunun için kamuoyu hiç hesap sormayacak mı? Vicdan ahlak nerede? Ben bunu tüm kamuoyuna soruyorum!”

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz