İdeal kilo nedir?

0
Rabia Güner

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için sahip olmanız gereken boyunuzun ve kilonuzun dengeli değerine ideal kilo denir. Yaşa, boya, cinsiyete hatta kişiden kişiye değişir. Eğer mevcut ağırlığınız ideal kilonuzun altında ya da üstünde ise izlemeniz gereken bazı yollar vardır. Biz de sizler için bu konuyu ele aldık. Gelin, yakından bakalım!

Bu yolu izlerken kısa sürede fazla kilo kaybetmek de almak da doğru değildir. Sağlıklı adımlarla ideal kiloya ulaşmak ve bu süreci korumaya çalışmak gerekir.

Eğer vücut kitle indeksiniz 20 ila 25 arasındaysa ideal kilodasınız. Bu kiloda olan insanlar kendilerini diğer insanlara göre daha dinç ve dinamik hissederler. Sabahları uyanmakta güçlük çekmezler ve gün içerisinde öğrenme kapasiteleri daha yüksek olur.

Bağışıklık sistemleri daha iyidir ve hastalıklara karşı daha dayanıklılardır. Eğer ideal kilonuzda değilseniz sağlık sorunları yaşama riskiniz diğer insanlara oranla daha fazladır. Bu durum hareket kabiliyetinizi kısıtlayabilir ve nefes almakta güçlük çekebilirsiniz. Bu durumlar da obezite ya da diyabet riskini oluşturur.

İdeal kilonuzun altında olduğunuzda baş dönmesi, halsizlik, ciltte doku bozulması gibi belirtiler yaşayabilirsiniz. Bu yüzden ideal kiloya ulaşmak için yapılması gereken önemli konular vardır. Öncelikle size uygun bir diyet programı belirlemelisiniz. Bu sizin sürdürülebilir beslenme alışkanlıkları kazanmanızda en etkili yollardan biridir. Bu diyet sayesinde ideal kilonuzu uzun yıllar koruyabilirsiniz.

İdeal kilo için neler yapılmalı?

  1. Yeterli lif almak
  2. Diyette sağlıklı yağ asitlerine yer vermek
  3. Bitkisel protein kaynaklarından faydalanmak
  4. Yeterli su tüketmek
  5. Yeterli ve kaliteli uyku almak
  6. Haftada 3 ya da 4 gün fiziksel aktivite yapmak

İdeal kilonuza ulaşmanızda sizi etkileyen birçok faktör olabilir. Bu sebeple yeme alışkanlıklarınız, stres, hareketsizlik gibi etkenlere dikkat etmelisiniz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz