İhtiyaçtan Kaynaklanmayan Örgütlenmeler

0
Latest posts by Şükrü Gülmüş (see all)

—————-xxx——————

İnsanın bin bir tarifi var.

Bir tanesi de örgütlenme bilincidir.

Hayvanlar içgüdüsel dürtülerle, doğa ile savaşımları için birlikte yaşarlar. İnsanlar örgütlenme bilinciyle hareket ederler. Toplumsal, siyasal ve ekonomik örgütler ihtiyaçtan doğar. Eğer ihtiyaç yok ve örgüt varsa demek bu işte bir hinlik var.

X

1976’larda bir avuç insan Ankara-Dikmen’de toplandı. Ülkeye yani Kürdistan’a dönme kararı aldı. Her türlü komplo ve mitlik-itlik dışında konuyu ele alıyorum.

Ülkenin her tarafına koç tohumlar gibi dağıldılar. 1976’dan 1978’lere kadar amatörce çalıştılar. Yatay çalışmaları yapanlar vardı. Bir de buna dikey bir şekil veren BAŞ, yani Karraş (Dinho) vardı diyelim. Ki bu her zaman ve her yerde var. Yalnız 21.Mart.1973’ten beri teşkilatlanan DİNHO (çekirdek, koçbaşı ve lokomotif vatmanı) varsayın.

Ondan önce de Burkay’ın PSK’si, Kotan’ın PRK’si vardı. Kimse onları yadsıyamaz. Ama konumuz DİNHO-Teşkilatı.

Resmiyet olarak, 24 Kasım 1978’de, Diyarbakır-Lice Fis’te 24 kişi toplandı veya çağrıldı. Burada DİNHO ve ŞAHO baş olmak istedi.

DİNHO, ŞAHO’yu ekarte etti.

Hakimiyet kurunca da ismi kondu. PKK (Fuad Çavgun ifadesiyle) İsim babası Ferhad Kurtay, Partiya Karkêrên Kurdistan, ve 1. Kongre ilan edildi.

Peki DİNHO yerine ŞAHO seçilseydi; acaba aynı şey olur muydu?

Tartışılır.

X

1978’den 1980’ler bir tarih ve tarihi olaylar oldu. 12 Eylül Askeri, Faşist ve Sömürgeci Darbeyle Türkiye, Kuzey Kürdistan ve Ortadoğu bir yeni devreye girdi.

Ve.. 10 Bine yakın insan tutuklandı.

Diyarbakır adeta bir açık cezaevine dönüştürüldü. Pilot bölge Diyarbakır 2. Nolu oldu. Bu kitlesel birikim; içerde devrim ve karşı devrimi yaşadı.

Sonuç: 1984’lere gelindiğinde toplam 55 kayıpla, yeni bir soluklanma oldu. Artık 1984 ve 1988’lere kadar yeni bir aşamadır.

X

Toplumsal Örgütlenme, Yasal Düzeleme El atma.

Yaşadıklarımdan şunu ifade edebilirim ki:

1980’den 1982’ye kadar direk Mehmet Hayri Durmuş’a bağlı Diyarbakır, Siirt ve Mardin illerinde her konuda örgütlenme cezaevi üzerinden yapıldı, yapılıyordu. Ve devlet bunu çok tehlikeli görmeye başladı. Çünkü Diyarbakır Zindan liderliği ve direnişi kitlelere nüfuz etmeye başladı.

PKK’NİN ESAS GELİŞİMİ DİYARBAKIR ZİNDANIDIR!

Bu belirleme çok yerinde ve hilaf götürmez. Çünkü dışardaki PKK ricat taktiğine başvurmuşken, İçerdeki PKK ise hem direniyor hem de halkı örgütlüyordu.

Gelelim HAYRİ DÖNEMİ’NİN SONU, KARASU-ŞENER KLİĞİNE.

Biz içerde kapıştık, ayrıştık ve farklılaştık.

Hayri Dönemi; Kürd, Kürdistani ve toplumsal, ülkesel ve vatansal temeldeyken, Karasu ve Şener Kliği ise kaba solculuk, ML’lik ve sapkın bir ütopik bilimsel sosyalizme evrildi.

Kürd, Kürdistan tarih, dil ve toplumsal sorunlardan ziyade sol ve sosyalistlik dönemi başladı.

Bunu yapan yarım akıllı Karasu ve onu kukla gibi kullanan Mehmet Şener’di. Şener’in ustası da Mazlum Doğan’dı. Zaten öğrencisi olmakla övünür dururdu Şener.

Geldik 1988 Sürgünü’ne.

Burada sorulması gereken sorular:

20 kişi Urfa, 20 kişi Antep Sürgününün listesini kim yaptı?

Fuad Çavgun Antep’e, Şükrü Gülmüş Urfa’ya.

Fuad Çavgun’un başına Yılmaz Uzun Süleyman Günyeli, vb iki kazma yeterliydi. Çünkü Fuad hala sakattı.

3-Urfa’da ise Şükrü Gülmüş’e Mustafa KarasuSelim Çürükkaya, ve evaneler var. Hem kazmalar hem de vurucu timler. Bedrettin Kavak (Batmanlı-Şener’e bğlı aparat.) Fevzi Yetkin (Karasunun emir kulu. Mehmet Tanboğa, Kralın soytarısı, Silik İdris Güzel var.

Dışarıyla ilişki ve kitlelerle bağ kurmak:

1-Diyarbakır’a Mehmet Şener-Sakine ikilisine…

2-Urfa’da cezaevleri genel sorumlusu Mustafa Karasu ve yardımcısı Selim Çürükkaya..

Urfa sürgününden sonra ise 1989’larda yeni bir yasal parti, dernek, kooperatif vb faaliyetler direkt Ceyhan’a bağlandı.

İşte tam bu noktada:

Paris’te CHP içinde bir yarma kılıcı çıktı.

BIYIKLILAR PARTİSİ KURULUYOR!

Ben bunu hayatım boyunca unutmam. O manşet hep gözümün önünde, seçme Kürd milletvekilleri, hepsi erkek, palabıyıklı ve yan yana takım taklavat ve sarkık ESMER BIYIKLARI’yla manşetlere taşındı.

BIYIKLILAR PARTİSİ KURULUYOR.

Kim kuranlar? Kürdler.

Tek tek incelenmeli.

SHP-HEP İTTİFAKI VE MECLİSE TAŞIMA

Burayı irdelersek; neden bu hale geldiniz ve neden Hasan Cemal PAŞALICengiz ÇANDALI  ve de Yeşil Sol Partili olduğumuz ve buna mecbur edildiğimiz görülecektir.

X

İllegal partileri BEYİN (DİNHO) zaten ellerinde. O beyinle manevi ve tarihsel kazanımları istediği gibi dizayn ediyorlar zaten. Öte yandan Selahattin Demirtaş yedekte. Eğer Dino tedavülden çıkarsa geçer akçe SELO zaten devrede.

Ama daha solfej yapması gerekir. Yeterli Şan dersleri almamış. Onun yerine Sultan ‘’Seni Başkan Yaptırmayacağız’ın tabanını üçe, dörde beşe, beleşe bölmeye çalışıyor.

Yani bu çok yönlü bir METRUŞKA oyunu.

Ara verilecek, Es geçilecek.

Çektik.

18. Nisan.2023

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz