İki yeni balık türü keşfedildi.. Yüzeye çıkarılınca eridi

0

Bilim insanları, Avustralya sularında şimdiye kadar kayıtlara geçen en derinde yaşayan balıkları yakaladı. Okyanusun 6,5 kilometre derininde iki yeni balık türü keşfedildi. Hint Okyanusu’nun keşfedilmemiş yerlerindeki balıklar, yüzeye çıkarılınca eridi. Balıkların bilimsel olarak tanımlanmasının yıllar alabileceği belirtildi.

Sydney Morning Herald’ın 10 Mayıs tarihli haberine göre ülkenin batısının yaklaşık 370 kilometre açığında ve Hint Okyanusu’nun yaklaşık 6,5 kilometre derininde iki salyangoz balığı türü keşfedildi. Salyangoz balıkları dünyanın hemen hemen her yerinde bulunuyor. Bu balık ailesinin üyelerinden bazıları yüzeyin hemen altında yaşarken, bazıları Dünya’nın en derin noktası olan Mariana Çukuru’nda hayatlarını sürdürüyor.

Minderoo-Batı Avustralya Üniversitesi Derin Deniz Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar, Hint Okyanusu’nun keşfedilmemiş yerlerini incelemek için derinlere indi. 100 bin dolarlık keşif ekipmanıyla 30 dolarlık basit bir kapandan yararlanan ekip, daha önce bilinmeyen iki salyangoz balığı türünü keşfetti.

Araştırmacılar, yüzeye çıkarıldıktan sonra balıkları koruma altına almak için 20 dakikadan az bir süreleri olduğunu söyledi (Batı Avustralya Üniversitesi)

Uzmanlar keşfedilen iki türün pul yerine yarı saydam jelden yapılmış bir gövdesi olduğunu ve boylarının 10 ile 25 santimetre arasında değiştiğini bildirdi.

Öte yandan salyangozların yüzeye çıkarıldıktan sonra sıcaklık yüzünden erimeye başladığı açıklandı. Araştırma ekibinden Alan Jamieson, “Balıklar kapandayken aslında pişiyor çünkü son 10 milyon yılda 25 dereceyi hiç görmediler” diye konuştu.

Denizbilimci Todd Bond ise iki balık keşfetmelerine şaşırdığını kaydetti: “Çok hızlı bir şekilde parçalanan jelleri var. Bu yüzden epey yumuşak ve neredeyse şeffaflar. Gövdeleri boyunca bütün iç organlarını görebilirsiniz.”

Kaynak: Independent Türkçe

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz