İlişkilerde fark edilmesi zor olan manipülatif davranışlar!

0
Rabia Güner

Bir ilişkide en büyük sorunlardan biri karşı tarafın manipülasyonudur. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizler için ilişkilerde fark edilmesi zor olan manipülatif davranışlardan bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

İlişkilerdeki en büyük sorunlardan birinin manipülasyon olmasının sebebi karşı tarafın bunun farkında olmamasıdır. Peki, manipülasyona uğrayan kişi bunu nasıl anlayabilir? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Gaslighting

Ücretsiz aile, aile avukatı, aile hukuku içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

Kişinin karşısındaki kişi üzerinde kontrol sağlamak için kullandığı bir türdür. Tamamen psikolojik şiddet üzerine kuruludur. Burada manipülatör olan kişi çeşitli davranışlarla kurbanın kendisinden şüphe duymasına neden olur.

Bu noktada kurbanın öz güveni olabildiğince yıkılacaktır. Sonrasında manipülatör kişiye adeta bağımlı hale gelecektir. Onun sözünden kesinlikle çıkmaz. Gaslighting sadece romantik ilişkilerde değil, aile ve arkadaşlık ilişkilerinde de görülür.

Suçluluk hissi

Ücretsiz adam, aile, aile avukatı içeren Ücretsiz stok fotoğraf Stok Fotoğraflar

En çok karşılaşılan manipülasyon yöntemlerinden biri de ”duygu sömürüsü” olarak da adlandırılan yöntemdir. Bu yöntemde karşı tarafta bir suçluluk duygusu yaratılır. Yani manipülatör kişi, kurbanın davranışlarını kontrol etmek için onun kendisini kötü hissetmesini sağlar.

Karşı tarafın duygularından sorumlu olduğunu düşünen kurban, onu üzmemek için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Fakat ne yaparsa yapsın asla yeterli olmadığını düşünür. Sürekli onu mutlu etmek adına çabalar.

Love-bombing

Manipülatif

Anlaşılması en zor manipülasyon yöntemlerinden biridir. Çünkü manipülatör kişi karşı tarafa o kadar sevgi dolu ve şefkatli davranır ki, kötü düşünmek kurbanın aklına bile gelmez. Genelde aşırı hızlı ilerleyen ilişkilerde görülür.

Kurban bu yöntemde adeta sevgiye boğulacaktır. Sonrasında da bu ilgiye bağımlı hale gelecektir. Ardından da manipülatör kişi kendini geri çeker. Kurban sonrasında bu ilgiyi geri istediğinden karşı tarafı mutlu etmek için her şeyi yapar. Oldukça tehlikeli olabilen bir manipülasyon yöntemidir.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz