İngiltere ile ABD arasında ‘aptal’ tartışması..

0

ABD Başkanı Donald Trump’ın, kendisi hakkında “beceriksiz” dediği iddia edilen İngiltere’nin Washington Büyükelçisi Kim Darroch için “aptal” ifadesini kullanmasına tepki geldi.

Trump’ın mesajını alıntılayan İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, “Dostlar açık bir şekilde konuşur, dolayısıyla ben de öyle yapacağım. Bu yorumlar hem Başbakanımıza hem de ülkeme karşı saygısız ve yanlış.” ifadesini kullandı. ABD’li diplomatların da kendi değerlendirmelerini Washington’a sunduğuna dikkati çeken Hunt, paylaşımında şunları söyledi:

“İngiltere ve ABD ittifakının, tarihin en büyüğü olduğunu söylediniz. Ben de aynı kanıdayım ancak müttefikler birbirlerine karşı saygıyla davranır, aynen Başbakan’ın (Theresa May) size davrandığı gibi. Büyükelçiler, İngiliz hükümeti tarafından atanır, eğer başbakan olursam Büyükelçi göreve devam edecek.”

Hunt, eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson’la iktidardaki Muhafazakar Partinin liderliği için yarışıyor. Hunt, liderliği kazanması durumunda ülkenin yeni başbakanı da olacak.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz