İnsan ilişkilerinde önemli bir sorun: İletişim

0

İnsan olarak yaradılışımız gereği sosyal canlılarız ve hayatımızda başka insanların varlığına ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacımızı karşılamak için de çevremizdeki insanlarla iletişim kurmamız gerekir. İnsanlarla aramızda iletişim ve ilişki olmadan yaşamak mümkün görünmez.

İnsanların birbirleri ile olan ilişkileri her kişide ve çevrede farklılık gösterir. Her insan ilişkisinin birbirine has orijinal bir yapısı vardır. Bu iletişim ve ilişki her ne kadar farklı olsa da kesin olan bir şey vardır: Aile, arkadaşlar, akrabalar, iş ortamı gibi yakın çevremizin önemi yadsınamayacak kadar büyüktür.

İnsanlar, en temel ihtiyaçlarından biri olan ‘iletişim’ ve ‘ilişki‘ konusunda bazı sorunlar yaşayabilir. Günümüzde özellikle de teknolojinin bu denli hayatlarımıza girmesi ile insan ilişkilerinde birtakım problemler meydana gelmiş ve iletişim kopuklukları yaşanmaya başlamıştır. Bu durum çoğu kişide psikolojik olumsuzluklar yaratmış ve kişileri yalnızlaştırmıştır. Meydana getirdiği çeşitli psikolojik ve ruhsal sorunlar, mücadele edilmesi gereken bir ortam olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tarz problemler ile bir araya gelmemek; sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam için üzerinde mutlaka durulması gereken bir konudur.

İnsan İlişkileri ve İletişim Sorunları

İletişim problemleri çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilir ve bu yönüyle de kişiden kişiye değişebilmektedir. İyi bir iletişim kurabilmenin temelleri aile ortamında atılmaktadır. Genellikle çocukluk döneminden itibaren gelişen bir süreçtir. Sonrasında okul çağında bu gelişim ilerlemekte ve yetişkinlik sürecinde yerleşik bir hale gelmektedir. Bu yönüyle iyi bir iletişim için yetişkinliğe kadar geçen süreç çok kritiktir.

Bazı insanların bu süreçlerde yaşamış oldukları birtakım problemler de insan ilişkilerinde sorunlara yol açabilmektedir. Bu sorunların başında da iletişim gelmektedir. Örnek verecek olursak; kişinin yaşadığı travma, çevresinde yaşadığı sıkıntılar ya da sağlık sorunları sayılabilir.

Günlük Hayattaki İletişim Sorunları

Var olan bu iletişim sorunları gündelik hayatta karşımıza şu şekillerde çıkabilir: İletişim anında kişinin karşısındaki insanı dinlemek yerine başka işlerle meşgul olması bir iletişim sorunudur. Çünkü sağlıklı bir iletişimin en önemli kurallarından biri ”karşımızdaki insanı dinlemektir.” Konuşma esnasında karşı tarafın sözü bitmeden sözünün kesilmesi de sorunlardan bir diğeridir. İletişim anında kırıcı ve kaba sözler sarf edilmesi de bir diğer problemdir. Konuşma yaparken hata yapmaktan ya da yanlış konuşmaktan korkmak da bir sorundur. Çeşitli nedenlerden ötürü iletişim anında çok fazla heyecanlamak da örnek olarak sayılabilir. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

Çözüm İçin Ne Yapmalıyız?

Öncelikle sağlıklı bir iletişim kurabilmek ve iletişim problemleri ile karşı karşıya gelmemek için bu konuda bilinçlenmek gerekir. Örneğin; kaba ve kırıcı bir dilden uzaklaşmalıyız. Önyargılarımızdan arındığımıza emin olmalıyız. Öfke kontrolünü sağlamalı ve gerekirse bu konuda uzman birinden destek almalıyız. Beden dilimizi doğru ve etkili kullanmalıyız. Karşımızdaki insanın düşünceleri ne olursa olsun, önce saygı duymayı öğrenmeliyiz. İletişim kurduğumuz insanın fiziksel özellikleri ile alakalı yargılarda bulunmaktan kaçınmalıyız.

Bu tarz önlemler uygulanırsa sağlıklı bir iletişim için adım atılmış olacaktır. Eğer tek başımıza ilerleme kaydedemiyorsak alınması gereken en önemli kararlardan biri uzmana başvurmak olacaktır. Eğer aileniz, arkadaşlarınız ya da iş ortamında yaşadığınız iletişim sorunlarını aşamadığınızı düşünüyorsanız psikolog size en uygun terapi yönetimi ile yardımcı olacaktır. Sorunlar çözülmek için vardır. Sorunların üstesinden nasıl gelebileceğimizi öğrenerek daha sağlıklı bir yaşam sürmek mümkündür.


Kaynakça: https://mcemyigit.com.tr/insan-iliskileri-ve-iletisim-sorunlari/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz