İnsan vücudunda kaç kemik vardır?

0

İnsan vücudunda kaç kemik vardır sorusunun cevabı: 206’dır. Peki, bu cevap ne kadar doğru ve her insan için ne kadar geçerlidir?

Her insanın düzenli 206 kemiği olduğu fikri bir tür yanlış anlamadır. Birincisi, sadece yetişkinler için geçerlidir. Bebekler, bazıları tamamen kıkırdaktan yapılmış 270 ila 300 arasında bir kemikle doğarlar. Bebek büyüdükçe, bir grup kemik birbirine kaynaşır ve kireçlenerek toplam kemik sayılarını azaltır. Örneğin bebeklerde, yetişkinlerde 24 omur bulunurken, tipik olarak 33 omur bulunur. Ve üst kol kemiğiniz – humerus – eskiden üç ila dört parçaya sahipti.

Anlaşılır bir şekilde bu süreci tamamlamak yıllar alır. Popular Science’a göre, kemiklerinizin çoğu ergenlik döneminde son hallerine yerleşti. Bazıları da o noktadan sonra büyümeye devam ediyor.

Asla tam olarak 206 kemiğe sahip olmayan tüm insanlardan bahsetmiyoruz. Bazı insanlar, omurgalarının lomber bölgesinin tabanında bir bonus omur, L6’ya sahiptir. Diğerlerinde ek sesamoid kemikler bulunur; ayağınızın, elinizin ve bilek eklemlerinizin yakınındaki kaslarda veya tendonlarda bezelye şeklindeki çıkıntılar… Çoğu insanda her iki tarafta 12 olmak üzere 24 kaburga bulunurken, birinin bundan bir veya iki tane daha fazlasına sahip olması nadir değildir. Bu servikal kaburgalar, kaburgaların geri kalanının üzerinde bulunur. 10 parmak ve 10 parmaktan daha az veya daha fazla ile doğmak da son kemik sayınızı açıkça etkileyebilir.

Kısacası, sorunun en yaygın cevabı 206’dır, ancak tek cevap bu değildir. Her şeyin kişiden kişiye değişebileceğinin somut örneklerinden biri daha…


Kaynakça:

https://www.mentalfloss.com/

https://www.mentalfloss.com/posts/how-many-bones-in-human-body

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz