İnsanlarla aranıza sınır çizmek için yapmanız gerekenler!

0
Rabia Güner

Bazen sevdiklerinize hayır cevabını vermeniz zordur. Bu yüzden de sınırlara ihtiyaç duyarız. Biz de bu noktadan yola çıktık. Sizlere insanlarla aranıza sınır çizmek için yapmanız gerekenlerden bazılarını derledik. Gelin, yakından göz atalım!

Sizin isteklerinize saygı duymayan insanlarla mücadele etmek oldukça yorucudur. Bu yüzden de sınırlara ihtiyaç duyarız. Peki, insanlarla aramıza bir sınır çizmek için neler yapabiliriz? İşte sizler için derlediğimiz 3 tanesi…

Tepki

Ücretsiz Pembe Taç Yapraklı çiçek Tarlasında Duran Sarı Elbiseli Kadın Stok Fotoğraflar

Diğer insanların tepkilerini değiştirmeye çalışmak fazlasıyla yorucu bir uğraştır. Örneğin kız kardeşinizin havalanına gitmesi gerekiyor. Sizden de onu bırakması için ricada bulundu. Fakat sizin hiç enerjiniz yok ve kendinizi iyi hissetmiyorsunuz. Bu durumda kardeşiniz size sinirlenebilir.

Eğer siz kendinizi açıklamaya çalışır ve onun hislerinin yersiz ya da yanlış olduğunu söylerseniz, durum daha da kötüleşir. Ona sadece ”Bu konuya kızmanı anlıyorum. Fakat hiç enerjim yok. Benim için havaalanına gitmek şu an için mümkün değil” gibi net cümleler söylemelisiniz.

Davranış

Ücretsiz Beyaz Ve Sarı Elbiseli Kadının Suya Yakın Fotoğrafı Stok Fotoğraflar

Kendi davranışlarınızın sorumlusu ya da suçlusu sizden başkası değildir. Bu yüzden insanlara bunları yüklemekten vazgeçmeniz önem taşır. Çünkü olaylara nasıl tepkiler verdiğiniz, sizinle ilgili bir durumdur. Kimi insanlar hayır cevabını kabul etmeyebilir.

Örneğin özellikle ailenize hayır demek oldukça güç bir durumdur. Fakat bunun nedeni onların size olan yaklaşımları değil. Sizin gereken sınırları, gereken zamanda çizememeniz olabilir.

İletişim

Ücretsiz Günbatımı Sırasında Kumsalda Kaldırılmış Kolları Olan Kadın Stok Fotoğraflar

İletişim çok önemli ve çok güçlüdür. Bu yüzden özellikle ailenizle iletişim kurarken oldukça dikkatli olmalısınız. Örneğin onlara hayattaki ikilemler karşısında nasıl mücadele ettiklerini sorabilirsiniz. Onlar da kendi ailelerine ya da sevdiklerine hayır derken zorlanıyorlar mıydı?

Bazı aileler bu konuda oldukça zorlanırken bazı aileler ise başkalarının isteklerini önemsemez. Eğer ailenizle ilgili yeterli bilgiye sahip olursanız, kendi sınırlarınızı belirleme noktasında çok daha iyi, başarılı ve aktif olursunuz.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz