Interpol esi başkanının eşi, Fransa’dan sığınma istedi..

0

Çin’de eylül ayında gözaltına alınan Interpol eski Başkanı Mıng Hongvey’in eşi Grace Mıng, kendisi ve 7 yaşındaki ikiz çocukları için Fransa’dan sığınma talebinde bulundu.

BBC’nin haberine göre Interpol’un merkezinin bulunduğu Lyon kentinde yaşayan Grace Mıng, kendisi ve 7 yaşındaki ikiz çocukları için Fransa’dan sığınma istedi. Grace Mıng, France Inter radyosuna yaptığı açıklamada, kaçırılmaktan korktuğunu belirterek, “Tuhaf telefonlar alıyorum. Arabama bile hasar verildi.” dedi.

Çinli bir kadın ile erkeğin kendisini kaldığı otele kadar takip ettiklerini de dile getiren Mıng, güvenlik sebebiyle basına yüzünü göstermiyor.

Interpol’den geçen ekim başında yapılan açıklamada, Interpol Başkanı seçilmeden önce Çin Komünist Partisi’nde önemli görevler üstlenen Mıng Hongvey’in ülkesini ziyaret etmek üzere 29 Eylül’de Fransa’dan ayrıldığı ve bu tarihten beri kendisinden haber alınamadığı bildirilmişti.

Çin Komünist Partisi Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu birkaç gün sonra Çin Kamu Güvenliği Bakan Yardımcısı da olan Mıng hakkında yasaları ihlal ettiği şüphesiyle soruşturma başlatıldığını duyurmuştu.

Interpol, Çin’in soruşturma duyurusunun ardından, Mıng’ın istifa ettiğini açıklamıştı. Kasım 2016’da Interpol Başkanı seçilen Mıng’ın 2020’ye kadar görevde kalması bekleniyordu.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz