Interpol’ün yeni başkanı seçildi..

0

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) Başkanlığına Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) Ahmed Nasser Al Raisi seçildi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Interpol 89. Genel Kurul Toplantısı’nın 3. gününde yeni genel başkan ve icra kurulu üyelerinin seçimine başlandı.

Yapılan oylama sonucu Birleşik Arap Emirlikleri’nden Ahmed Nasser Al Raisi, Interpol’ün yeni başkanı seçildi. Interpol’ün resmi Twitter adresinden yapılan açıklamada, Al Raisi’nin 4 yıl boyunca başkanlık görevini sürdüreceği kaydedildi.

Daha önce Körfez İnsan Hakları Merkezi, Haziran 2021’de Al-Raisi hakkında Paris’te suç duyurusunda bulunmuştu. BAE’li polis şefi hakkında genel kurul öncesinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na da işkence ve kötü muamele iddiasıyla suç duyurusunda bulunulmuştu.

Al-Raisi’ye yöneltilen suçlamaların odağında 2017’de BAE’de siyasi muhalif Ahmed Mansoor’a yönelik uygulanan sistematik kötü muamele ve işkence bulunuyor.

İnsan hakları örgütleri, Al-Raisi’nin Interpol’ün kırmızı bülten sistemini kötüye kullandığını ve BAE gibi kötü şöhretli bir ülkenin güvenlik aygıtının en tepe noktalarında yer aldığını söylüyor. Al-Raisi, BAE’de 2015’ten bu yana İçişleri Bakanlığı Genel Müfettişi olarak görev yapıyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz