Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde seçimler ertelendi..

0

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY), 1 Kasım’da yapılması öngörülen parlamento ve başkanlık seçimleri siyasi partilerin seçim kuruluna aday bildirmemesi nedeniyle ertelendi.

Sputnik’in aktardığına göre seçim komisyonu Başkanı Hendrean Muhammed, Reuters’a telefonla yaptığı açıklamada aday bildirme tarihinin geçen hafta dolduğunu ve bugüne kadar uzatıldığını belirterek bölge parlamentosundan yeni seçim tarihi belirlemesini isteyeceğini ifade etti.

IKBY’nin 25 Eylül’de yaptığı bağımsızlık referandumuna karşılık olarak Bağdat birliklerini Kerkük’e doğru harekete geçirmiş ve bölgeyi 16 Ekim’de tamamen ele geçirmişti. Peşmerge güçleri ise direniş göstermemişti.

IKBY Başkanı Mesud Barzani’nin partisi KDP (Kürdistan Demokrat Partisi) ve Talabani’nin partisi KYB (Kürdistan Yurtseverler Birliği) arasındaki suçlamalar tüm hızıyla sürerken, muhalif Goran Hareketi de IKBY liderinin istifasını istemişti.

Kerkük’ün kaybedilmesinin ardından karşı karşıya kalınan durumu ‘felaket’ olarak niteleyip Barzani’yi sorumlu tutan Goran, ‘milli selamet hükümeti’ kurulmasını önermişti.

Barzani ise Kerkük’ün kaybından rakip politikacıları sorumlu tutmuş, bağımsızlık oyunun boşa gitmeyeceğini söylemişti. Barzani daha önce seçimlerde yeniden aday olmayacağını açıklamıştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz