İşkence iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu..

0

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Dışişleri Bakanlığı eski çalışanlarının Ankara Mali Şubede gözaltında işkence gördükleri iddialarını Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Meclis Başkanlığına soru önergesi veren Gergerlioğlu, şunları söyledi: 21. yüzyılda Ankara Emniyetinde yaşandığı iddia edilen vakalar kabul edilebilecek gibi değildir. Dün attığım tweet ulusal ve uluslararası basında ses getirmiştir. Ben İçişleri Bakanlığından acil bir açıklama bekliyorum. Bu konuda attığım tweetle yetkilileri İşleri Bakanlığını açıklama yapmaya çağırdım ama halen bana İçişleri Bakanlığından açıklama gelmiyor, bekliyoruz.

Biz 3,5 aydır kayıp olan insanların da işkence gördüklerinden şüpheleniyor ve bu konuda halen açıklama bekliyoruz. Bu iddiaların artması ve İçişleri Bakanlığının halen açıklama yapmaması işkence olduğu algısını güçlendirmektedir. Bu ağır işkence iddiaları kabul edilecek bir davranış değildir. İşkence ve Kötü Muamele yasağı Türkiyenin imzacısı olduğu Uluslararası Sözleşmelerde açıkça yasaklanmıştır. Bu konuda 90’larda zaten sabıkası kabarık olan Türkiye’nin muhakkak bir açıklama yapması gerekmekte ve iddialar doğruysa devlet görevlilerini hukuk çerçevesinde en ağır şekilde cezalandırmalıdır.

Mafya ile Devleti birbirinden ayıran en temel fark hukukun üstünlüğüdür. Devlet görevlileri bilmelidirler ki hiçbir zaman yapılan işkenceler yapanların yanına kar kalmaz. Bu suçların zaman aşımı yoktur. Ben bir an önce gerekli adımların atılmasını ve İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığını hukuk devleti olma noktasında adım atmaya davet ediyorum.”

Gergerlioğlu, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti: Ankara Mali Şubede gözaltındaki Dışisleri Bakanlığının eski çalısanlarına ağır işkence yapıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddia doğruysa konuyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?

İşkence iddiasında bulunan yurttaşlar gözaltına alınırken ve işkence iddiası sonrasında sağlık kontrolünden geçirilmiş midir? Sağlık kontrolü sonrasında çıkan sonuçlar iddiaları desteklemekte midir?

Yurttaşların gözaltında tutuldukları şubedeki kameralar incelenmiş midir? Şubedeki kameralar incelenmemişse sebepleri nelerdir?

Gözaltındaki Dışişleri Bakanlığı eski çalışanlarının çırılçıplak soyulduğu, ters kelepçe takılarak dizlerinin üzerinde yürütüldüğü, sürekli hakarete maruz kaldıkları ve makatlarına jop sokulması tehditlerine maruz kaldıkları iddiaları doğru mudur?

Gözaltında tutulan yurttaşların avukatlarına işkencecilerin gece geleceklerini bu sebeple de şimdi avukat görüşü yaptırılamayacağının söylendiği iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğruysa Anayasanın 17. maddesindeki: “Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz.” İfadelerine rağmen nasıl olur da devlet görevlileri tarafından işkence açıkça ifade edilebilmektedir?

Yasa gereği Avukat görüşü yaptırılması zorunlukken neden bu görüş sağlanmamıştır?

Çalışanların asıl avukatları ifadeye çağrılmayıp BARO’dan nöbetçi avukat eşliğinde işkence sonrasında alınan ifadelerin imzalatıldığı iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğruysa bu konuyla ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır?

Bir haftadır gözaltında olan çalışanların gözaltı sürelerinin 4 gün daha devam edeceği iddiaları doğru mudur? Gözaltında tutulan yurttaşların itirafçı olmaya zorlandıkları iddiaları doğru mudur? Bu iddialar doğruysa OHAL Döneminde bile kabul edilemeyecek uygulamalar hangi yasal gerekçelerle uygulanmaktadır?

Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin İşkence yasağı başlıklı 3. maddesinde, “Hiç kimse işkenceye, insanlık dışı ya da onur kırıcı ceza veya işlemlere tabi tutulamaz” ifadesi yer almaktadır. İşkence iddiaları doğruysa kim ya da kimler, kimlere güvenerek gözaltındaki yurttaşlara işkence edebilmişlerdir?

04 Mayıs 2006 tarihli Akkurt/Türkiye Davasında gözaltında işkence iddiaları çerçevesinde AİHM Türkiye’yi sözleşmenin İşkence Yasağı başlığı kapsamında ihlal kararı vermiştir. Bu karar üzerinden geçen 13 yıla rağmen halen Türkiye’de işkence iddialarının devam etmesinin sebepleri nelerdir?

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz