İslam ve tatil, İslam’da tatil

0
Latest posts by Sinan Eskicioğlu (see all)

Bugün Müslümanlar, dindarlar tatillerini en güzel şekilde gerçekleştirmek için otellerden ve tatil köylerinden rezervasyon yaptırıyorlar.

Yaptırmayanlar var mı?
Vardır. Onlar da maddi durumları el vermediği içindir.

Onların haricindeki Müslümanlar, dindarlar ‘İslami Tatil’ etiketiyle kurulmuş otellere ve tatil köylerine akın ediyorlar ve edecekler.

Peki o halde soralım: ‘İslam’da tatil var mı?’

Var diyen İslam’ı bilmiyordur.

Çünkü Hz. Peygamber zamanı tarım toplumuydu. Çalışma hayatı gibi bir durum yoktu. İş ve tatil günleri gibi hafta ikiye ayrılmamıştı.

Yani İslam’ın geldiği dönemde ‘tatil’ diye bir kavram yoktu.

Demek ki, Müslümanlar ve dindarlar İslam’da olmayan bir şeyi yapıyorlar.

İslami Tatil

Yani Müslümanlar ve dindarlar ‘İslam’da güncelleme’ yapmışlar.

İslam’da tatil yok.

Neden yok?

Çünkü İslam’ın geldiği dönem tarım toplumuydu. Tarım kültürünün ve sosyolojisinin olduğu bir toplumda da tatilden bahsedilemez.

Tatil kavramı sanayi ötesi modern toplumda ortaya çıkmıştır.

Neden İslam’da tatil yok?

Çünkü İslam’ın çalışma hayatı çok farklıdır. İslam’da çalışma hayatı kapitalizmin hakim olduğu ve sadece çalışmaya endeksli bir hayat değildir.

İslam’da tatil konusunu ciddi manada konuşmaya başladığımızda ikinci konu İslam’da çalışma hayatı olmalıdır.

Bugün İslam’ın çalışma hayatı ile ilgili çalıştaylar ve ilmi faaliyetler yok. Olanlar da sadece kapitalist hayatın İslamlaştırılması şeklindedir.

Bir diğer konu da daha önce ifade ettiğim gibi, tarım toplumunda gelen İslam’ın sanayi sonrası bilgi çağı olan modern toplumda nasıl anlaşılacağı ve yaşanacağı sorunu bunların hepsinden daha önemlidir.

İslam’da tatilin olmadığını ifade eden bazı dindarlar ve Müslümanlar şu ayeti delil olarak sunuyorlar:

‘Elbette her zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten her zorluğun yanında bir kolaylık daha vardır. Öyleyse boş kalınca hemen kalk, (başka bir) işe koyul. Ve yalnız Rabbine giden yola yönel’ (İnşirah suresi 5-8)

İslam’da tatilin olmadığını ayetle, hadisle bu düşünce şekliyle ifade etmeye kalkarsanız sonuç alamazsınız. Siz ne kadar söyleseniz de işleyen ve yaşanan bir hayat var. Ve yeni nesillere hitap etmeyen bir ayeti söylemiş olursunuz.

Yok eğer yukarıda ifade ettiğim gibi tarım toplumu dinamikleri ve sosyolojisi ile bugünün özelliklerini ortaya koyarak daha derin bir çalışma yapılması gerektiğini ifade ederseniz, o zaman daha doğru olur.

Sanayi ötesi bilgi çağı modern hayatında İslam’ın çalışma hayatı, dinamikleri ve sosyolojisini ortaya koyma çabası bireysel olamaz. Bu çalışma geniş bir bilimsel kurullar tarafından irdelenmeli ve ele alınmalı.

İslam’da tatil konusu bu bakımdan arka planda çok daha derin ve önemli konuları barındıran çok önemli bir yaklaşım sorusu.

‘Acaba İslam’da tatil günü var mı?’ sorusunu da barındırır.

Evet, İslam’da tatil günü var mı?

Soralım Diyanet’e Müslümanlar neden hafta sonu tatili yapıyorlar?
İslam’da hafta sonu diye bir kavram var mı ki…

Sevgi ve Bilgiyle kalın

Önceki İçerikLanetlik Kazanç Rüşvet
Sonraki İçerikMürekkep balıkları tespit edecek..
Sinan Eskicioğlu kimdir? 1974 İzmir’de dünyaya geldi. Agah Efendi İlkokulu’nda eğitim hayatına başladı. İzmir İmam Hatip Lisesi’ni bitirdikten sonra ÖSYM sınavlarında Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’ni kazandı. Kelam dalında ‘Allah’ın iradesi ve Nedensellik Problemi’ isimli bitirme teziyle, gecikmeli olarak 2000 yılında üniversiteden mezun oldu. 28 Şubat sürecinin etkisiyle İlahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen yapılmaması yüzünden 2002 yılına kadar ticaretle ilgilendi. 2002 yılında D.E.Ü. İlahiyat Fakültesi’nde Din Felsefesi dalında yüksek lisansa başladı. Aynı yıl yüksek lisans programını yarıda bırakıp Almanya’ya gitti. Almanya’da Diyanet’e bağlı çeşitli camilerde eğitmenlik ve öğretmenlik yaptı. Duisburg-Essen Üniversitesi Sosyal işler ve yöneticilik bölümünde eğitim aldı. 2007-2011 yılları arasında IGMG (Avrupa Milli Görüş)’de Düsseldorf Bölgesi Eğitim Merkezi müdürlüğü ve bölge eğitmeni olarak çalıştı. 2011-2013 yılları arasında Osnabrück Üniversitesi Protestan Mezhebi bölümünde eğitimine devam etti. 2016 yılından itibaren Ocak Medya gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır. 2020 yılında gazetenin genel yayın yönetmenliğini üstlenen yazar Almanca, İngilizce bilmektedir. şimdiye kadar yayınlanmış olan yedi kitabı vardır. Yok Edin İnsanın İnsana Kulluğunu- Kişiselleştirilmiş İslam, Zeytin Ağacı (Roman), Katar istanbul, Müslüman Kardeşlerden Ak Parti’ye İslamcılık., Tarihteki Dindar Zalimler. İbn Sina, İbn Haldun

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz