İslamilik Endeksi

0
Mehmet Gündoğdu
Latest posts by Mehmet Gündoğdu (see all)

İslamilik Endeksi’ nedir ?

ABD George Washington üniversitesinin İran asıllı iki akademisyeni (Scheherazade Rehman ve Hüseyin Askarî) 2010 yılında İslam İşbirliği’ne üye ülkelerin İslamî öğretilere ne kadar uygun politikalar izlediklerini araştırırlar. 

‘Ekonomik İslamîlik İndeksi’ ve ‘İslam Ülkeleri Ne Kadar İslamî?’ başlığıyla yazdıkları iki makale Global Economy Journal dergisinde yayınlanır. 

Sonraki yıllarda bu endekse Müslüman olmayan ülkeleri de dahil ederek araştırmanın kapsamını genişletirler ve endeks sonuçları her yıl yayınlanan bir geleneğe dönüşür. Adı geçen akademisyenler bu çalışmalarını ‘İslamîlik Vakfı’ adıyla bir vakfa da dönüştürürler. 

Kuran-ı Kerim’de ilgili ayetler ve Hz. Muhammed’in yaşamı, uygulamaları ve sözleri İslami öğretilere bağlılığın referansı olarak kabul ediliyor. • Ülkeler ekonomi, hukuk ve yönetişim, siyasi haklar ve insan hakları ve uluslararası ilişkiler bakımından İslami kriterlerle ne kadar uyumluluk gösteriyor, ne kadar “İslami” yaşıyor sorularının yanıtı aranıyor. • Ülkenin Müslüman olması ya da olmaması dikkate alınmıyor. 

İslamîlik Endeksi Nasıl Hesaplanıyor?

Dört ana kriter var: 

1. Ekonomi,

2. Hukuk (adalet) ve yönetim,

3. İnsan hakları ve siyasi haklar,

4. Uluslararası İlişkiler.

Independent Türkçe’de yayımlanan bir habere göre, 2018 yılı, İslamilik Endeksi’nin 53 ülkenin yer aldığı listenin ilk sırasında, Yeni Zelanda var. Yeni Zelanda’yı İsveç, Hollanda, İzlanda, İsviçre ve İrlanda izliyor. Danimarka 7, Kanada, 8, Avustralya 9, Norveç de 10. sırada yer alıyor. İlk 20’de Kuzey Avrupa ülkelerinin haricinde Malta ve Japonya da bulunuyor.

2018 İslamilik Endeksi’nde en üst sırada yer bulabilen Müslüman ülke Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve listede 45. sırada. BAE’nin ardından Arnavutluk 46, Malezya 47, Katar da 48. sırada yer bulan ve ilk 50 içinde olan diğer Müslüman ülkeler. 60. sırada bulunan Bosna Hersek’in ardından listede yer alan diğer Müslüman ülkeler sırasıyla Umman, Endonezya, Kuveyt, Bahreyn ve Ürdün. Türkiye ise genel endekste 95. olarak listede yer alıyor. 

2019 İslamilik endeks’inde ; 1. Yeni Zelanda 2. İsveç 3. Hollanda 4. İzlanda 5. İsviçre 6. İrlanda 7. Danimarka 8. Kanada 9. Avustralya 10. Norveç 45. Birleşik Arap Emirlikleri 46. Arnavutluk 47. Malezya 48. Katar 64. Endonezya 85. Suudi Arabistan 95. Türkiye 125. İran 137. Mısır 152. Sudan 153. Yemen. 

Bir Instagram sayfası tarafından yapılan paylaşımda 2020 İslamilik Endeksi’ndeki sıralamalara yönelik iddialar yer almış. Söz konusu paylaşımda Yeni Zelanda 1. sırada yer alırken, Türkiye ise 153 ülke arasında 100. sırada geldiği görülüyor.

Kaynak: (Independent Türkçe), (George Washington Üniversitesi Araştırması Olan İslamilik Endeksi) 

Bu bilgiler ışığında bakıldığında, işte İslam aleminin perişan hali!

İslami yaşam endeksinde üst sırada yer almaktaki ölçü, dincilikle değil, demokratikleşme ve medenileşme ile ilgili görülüyor.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz