İsrail, 55 Filistinli gazeteciyi öldürdü..

0

Filistin Kurtuluş Örgütü, İsrail güçlerinin, 2000 yılından bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs ile abluka altındaki Gazze ve İsrail topraklarında görev yapan Filistinli 55 gazeteciyi öldürdüğünü açıkladı.

Katar merkezli Aljazeera televizyonunun deneyimli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile’nin bu sabah Batı Şeria’nın Cenin kentinde İsrail askerlerinin düzenlediği baskın sırasında görevini yaparken başından vurularak öldürülmesi dünyada tepkiyle karşılandı. Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Kamu Diplomasi Birimi, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, İsrail güçlerinin 2000 yılından bu yana 55 Filistinli gazeteciyi öldürdüğünü, 16 Filistinli gazeteciyi de hapiste tuttuğunu belirtti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lior Haitat, “konuyu inceleyeceklerini” ifade etti. Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü, bir raporunda, Filistinli gazeteciler için ülkedeki protestoları takip etmenin çok tehlikeli olduğuna işaret ederek, basın mensuplarının “gözaltı, şiddet, ekipmanlarının zarar görmesi, yargılamalar ve akreditasyonlarının iptali” gibi ihlallere maruz kaldığını “İsrail askerlerinin silahlı müdahalelerinde yaralandıklarını” kaydetmişti.

Katar merkezli Aljazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle bu sabah öldürüldü. Görevini yaptığı sırada ve üzerinde “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak başından ağır yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından başından vurularak öldürüldüğünü açıkladı. Buna karşın İsrail Dışişleri Bakanlığı ve ordusu, Filistinli gazetecinin Filistinlilerin ateş açması sonucu öldüğüne ilişkin işaretler olduğunu savundu.

Aljazeera’nın ilk nesil saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için uzun süredir bölgede çalışmalar yürütüyordu. 1971 Kudüs doğumlu Ebu Akile, Ürdün’deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu.

Cenin Kampı’na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıkmıştı.

Filistinli gazeteci Yasir Murteca ve Ahmed Ebu Hüseyin de 6 Nisan 2018’de abluka altındaki Gazze Şeridi sınırında düzenlenen “Büyük Dönüş Yürüyüşü” eylemlerini takip ettikleri sırada İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu öldürülmüştü.

İsrail’in Gazze Şeridi’nde düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü sırasında gösterilere gerçek mermiyle müdahalesinde aralarında Anadolu Ajansı (AA) kameramanı Metin Yüksel Kaya ve fotomuhabiri Ali Cadallah’ın da yer aldığı onlarca gazeteci yaralanmıştı. Bazı gazetecilerin, yakınlarına isabet eden mermi parçaları nedeniyle görme kaybı yaşadığı aktarılmıştı. Filistinli gazeteci Yusuf Ebu Hüseyin de Mayıs 2021’de İsrail ordusunun Gazze’ye düzenlediği hava saldırısında evinde öldürülmüştü.

Filistinliler, Aljazeera muhabirinin öldürülmesini işgal altındaki Batı Şeria'da protesto etti

Aljazeera televizyonunun deneyimli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile’nin İsrail askerleri tarafından öldürülmesi, işgal altındaki Batı Şeria’nın birçok bölgesinde protesto edildi.

Batı Şeria’nın Ramallah kentindeki Bir Zeyt Üniversitesi kampüsünde toplanan onlarca öğrenci, bu sabah İsrail askerlerinin Cenin kentine yaptığı baskını takip ettiği sırada öldürülen Ebu Akile’nin fotoğraflarını taşıyarak gösteri düzenledi. El-Halil kentinde toplanan onlarca Filistinli gazeteci ve aktivist İsrail’i protesto ederken, Batı Şeria’nın güneyindeki Dura Belediyesi çalışanı Filistinliler de düzenledikleri gösteriyle Aljazeera muhabirinin öldürülmesini kınadı.

Filistin resmi ajansı WAFA’da yayımlanan habere göre, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Şirin Ebu Akile için yarın Ramallah kentinde düzenlenecek cenaze törenine katılacak. El-Halil’deki Gazeteciler Sendikası da bu akşamdan itibaren Aljazeera muhabiri Filistinli kadın gazeteci Ebu Akile için taziyeleri kabul edeceklerini duyurdu.

Katar merkezli Aljazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile, İsrail askerlerinin bu sabah işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle öldürülmüştü.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde “basın” yazılı çelik yelek giydiği halde, İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak başından ağır yaralanan Ebu Akile yaşamını yitirmişti.

Ebu Akile’nin hayatını kaybettiği olayda yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı. Hastaneye kaldırılan Sumudi’nin durumunun stabil olduğu bildirilmişti. Aljazeera’nın ilk nesil saha muhabirlerinden 51 yaşındaki gazeteci, İsrail’in işgal altındaki topraklarda Filistin halkına yönelik saldırılarını kayıt altına almak için uzun süredir bölgede çalışmalar yürütüyordu.

1971 Kudüs doğumlu Ebu Akile, Ürdün’deki Yermuk Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Bölümü mezunuydu. Cenin Kampı’na bu sabah baskın düzenleyen ve bir Filistinliyi gözaltına almak için evinin çevresini kuşatan İsrail güçleri ile Filistinliler arasında olaylar çıkmıştı.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz