İsrail.. casusluk.. siyaseti etkileme.. medya.. 24 kare.. hepsi bir arada..

0

İsrail’in İngiltere politik hayatına müdahalesine dair Al-Jazeerah İngilizce kanalının programı, henüz gösterime girmeden, ülke siyasetini sarsmaya başladı.

İsrail’in Londra Büyükelçisi tepkileri azaltmak için yüz yüze ve telefonla görüşmeler yapıp özür dilerken, gündeme düşen yeni bilgiler ve görüntüler yüzünden çaresiz kalıyor.

İngiliz medyası konuyu derinleştirmekle meşgul.

Konu şu: Al-Jazeerah televizyonundan gazeteci kimliğini gizleyerek siyasilerle yakınlaşmış biri, aynı çevrelerle yakınlaşmış İsrail Büyükelçiliği’nde ‘siyasi ataşe’ olan Shahi Masot’la da tanışmış. İkili ve çoklu ortamlarda gazetecinin hepsini gizli kamerayla kaydettiği uzun görüşmeler yapmışlar.

Ülkenin dışişleri bakanından ‘aptal’ diye söz eden, onu yine de ‘İsrail dostu’ bildiği için eleştirtmeyen Masot, buna karşılık bakanın yardımcısı Alan Duncan’ın yıldızının İsrail’le barışmadığını belirtmiş…

Onun siyasi hayatını bitirmeyle sonuçlanacak bir ‘kumpas’ üzerinde görüş de açıklamış; “Devireceğiz onu” demiş…

Kendisinin geçmişte öyle kumpaslarla politikacıların geleceğini kararttığını da, isimler vererek, övünç konusu yapmış Masot…

Masot’un ‘siyasi ataşe’ kimliğini kullanan bir ‘Mossad ajanı’ olduğu konuşuluyor…

Masot’un İşçi Partisi milletvekilleri ve danışmanlarını İsrail’e geziye götürdüğünü, elinde bu amaçla harcanabilecek daha 1.2 milyon dolar bulunduğunu da ses kayıtlarından öğreniyoruz.

Sırf siyaseti etkilemek üzere İsrail-yanlısı çalışmalar yaptırmak için dernekler de kurdurmuş Masot…

ABD’deki etkili İsrail lobi kuruluşu AIPAC ile irtibat kurmak üzere ‘The City Friends of Israel’ adıyla bir grup da oluşturmuş gayretli casus…

İşçi Partisi lideri Jeremy Corbin’i yerinden etmek için de bir gençlik örgütü oluşturmuş, ama istediği sonucu alamamış…

Masot Corbyn’den “Çılgın o”, onu destekleyenlerden de “Aşırı onlar, sapıklar” diye söz ediyor…

Muhabir kendisini İsrail’i seven İşçi Partili biri olarak tanıtarak İsrail casusuna dost olmayı başarmış.. casusun çevresine girmiş, arkadaşları ve dostlarıyla da tanışmış.. O kadar güven kazanmış ki, ‘İşçi Partisi’nin Genç İsrail Dostları’ grubunu kurmayla onu görevlendirmiş Masot…

Bütün görüşmeler, konuşmalar aylar boyu filme alınmış…

 

 

Shai Masot.. konuşuyor da konuşuyor..

Programın gösteriminden önce ortalığa dökülen bilgi ve belgeler İngiltere siyasi hayatını derinden etkileyeceğe benziyor.

İsrail’in iktidardaki Muhafazakâr Parti içerisine sızması, milletvekilleri arasında örgütlenmesi, örgütün bir yabancı devletin (İsrail’in) çıkarlarını savunma çabası, gezilere götürülmesi…

Bunların herbiri siyasi etik sorunu.

İsrail’in Londra Büyükelçisi Mark Regev hafta sonunu ortaya dökülen bilgiler ve belgelerin yaptığı tahribatı gidermek için harcadı.

Dışişleri bakanı Johnson ve yardımcısı Duncan’la görüşerek özür diledi. Regev’e göre, Shai Masot’un sözleri kabul edilebilir şeyler değil.

İngiltere’de oluyor bu olay, ancak her ülke oradan öğrendiğiyle kendi siyasi hayatını etkileme yolunda da benzer çabalar gösterilip gösterilmediğini öğrenmeye çalışmaya başlamıştır bile.

Shai Masot konuşuyor.. karşısındaki bir siyasinin danışmanı..

Kaynak: MEEye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Labour has been backed in its call for an inquiry by the Scottish Nationalist Party and several senior Conservative MPs.

Crispin Blunt told MEE: “What we cannot have is Israel acting in the UK with the same impunity it enjoys in Palestine.

“This is clearly interference in another country’s politics of the murkiest and most discreditable kind.”

Nicholas Soames, another Conservative MP, told MEE’s Peter Oborne: “This ranks as the equivalent of Soviet intelligence in what they are doing to suborn democracy and interfere in due process.”

Writing anonymously in the Mail on Sunday newspaper, a former minister in former prime minister David Cameron’s government, said that British foreign policy was “in hock to Israeli influence at the heart of our politics.

“For years the CFI and LFI have worked with – even for – the Israeli embassy to promote Israeli policy and thwart UK government policy and the actions of ministers who try to defend Palestinian rights.”

The Israeli embassy has sought to play down Masot’s seniority describing him as a “junior embassy employee” whose remarks had been “completely unacceptable”.

It said he would be “ending his term of employment at the embassy very shortly”.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz