İtalya’da özerklik referandumlarından ‘Evet’ çıktı..

0

İtalya’nın kuzeyindeki en zengin bölgelerinden Lombardiya ve Veneto’da Pazar günü yapılan özerklik referandumunda her iki bölgeden de yüzde 95’in üzerinde “Evet” oyu çıktı. Her iki bölgenin başkanları da vakit kaybetmeden devletle müzakerelere başlayacaklarını duyurdu.

Lombardiya ve Veneto, zenginliklerini daha fakir güney bölgeleriyle paylaşmak istemedikleri için, özellikle vergilerin dağılımı konusunda özerklik talebiyle referanduma gitmişti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre İtalya’nın 20 bölgesi içinde refah düzeyi en yükseklerinden olan Lombardiya ve Veneto’nın ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasındaki payı yaklaşık yüzde 30. Toplam 15 milyon kişinin yaşadığı iki bölgedeki referandumdan gelen sonuçlar şöyle oldu:

Veneto’da seçmenin yaklaşık yüzde 57’si oy kullandı ve “evet” oylarının oranı yüzde 98 oldu.

Lombardiya’da ise katılım oranı daha düşük kaldı. 10 milyon nüfuslu bu bölgedeki seçmenin yaklaşık yüzde 40’ı referandumda oy kullandı. “Evet” oylarının oranı yüzde 95 olarak açıklandı.

Veneto’da referandumun geçerli sayılması için seçmenin yarısından fazlasının oy vermesi gerekiyordu, Lombardiya’da ise böyle bir sınır bulunmuyordu.

İtalya Anayasası’na uygun olarak yapılan özerklik referandumlarının bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak halkın özerkliğe desteğini göstererek bölge yönetimlerinin merkezi hükümetle müzakerelerde elini güçlendireceği varsayılıyor.

 

 

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz