İTO Başkanı Avdagiç: Bankaların yönetilebilir süreci devam ettirmeleri şirketlerimiz için hayati önemde

0

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, Anadolu Ajansı Finans Masası’nda konuştu. “Türkiye ekonomisi son çeyrekte yüzde 3 daralsa da yılın genelindeki yüzde 2,6’lık büyümeyi her şeye rağmen olumlu buluyoruz.” diyen Avdagiç, büyümede bu yılın üçüncü ve dördüncü çeyreğinde beklentilerin üzerinde iyileşme olacağını öngördüğünü ifade etti.

İstihdamla ilgili bu kadar kapsamlı paket hiç olmadığını belirten İTO Başkanı Avdagiç, “Hem mevcut istihdamı koruyan hem dolaylı faydaları olan bir paket var.” dedi. Bankacılık sektöründe kredi hacminin 2019 yılında yüzde 16-18 büyümesi gerektiğini anlatan Avdagiç, reel sektörün döviz açığının 200 milyar doların altında olduğunu belirterek “Özel sektörün üretim gücü ve ihracat kapasitesini göz önüne aldığımızda bu borcu çevirmemesi için hiçbir sebep yok.” diye konuştu.

Kredilerin yeniden yapılandırmasına ilişkin, “Bankaların yönetilebilir süreci devam ettirmeleri şirketlerimiz için hayati önemde.” diye konuşan Avdagiç, istihdam paketinin görünmeyen birtakım avantajların da devreye gireceğinin altını çizerek “İddialı hedefi, kademe kademe realize etme konusunda iş dünyası ve hükümet olmak üzere hepimizin elinden geleni yapmak durumundayız. Paketi uygulama konusunda daha sıkıntısız uygulamaya geçirmek için dönem dönem iş dünyasının görüşleri alınıp revize edilmesi de önemli olacaktır.” dedi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz