Kabil’den ayrılmak isteyenler havalimanına akın etti..

0

Taliban’ın Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesi sonrası Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nda kaos yaşanıyor. Şehirden ayrılmak isteyenler, tek kaçış noktası olan havalimanına akın etti.

Afganistan’da ülkeden ayrılmak isteyen binlerce sivilin akın ettiği ve ABD askerlerinin havaya ateş açtığı Kabil Uluslararası Havalimanı’nda en az 5 kişi hayatını kaybetti.

Taliban’ın dün Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin, başkanlık sarayı ve kamu binalarının kontrolünü ele geçirmesinin ardından kentte panik havası sürüyor. Binlerce kişinin akın ettiği ve piste çıktığı Kabil Havalimanı’nda 5 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi. Hayatını kaybedenlerin, ABD askerlerinin açtığı ateş sonucu mu yoksa izdiham nedeniyle mi öldüğü henüz bilinmiyor.

Binlerce sivilin akın ettiği Kabil Havalimanı'nda 5 kişi hayatını kaybetti

Taliban’ın dün Afganistan’ın başkenti Kabil’e girmesinin, başkanlık sarayı ve kamu binalarının kontrolünü ele geçirmesinin ardından halk arasında panik yaşanıyor.

Ülkeyi terk etmek isteyen binlerce kişi, dün akşamdan bu yana Kabil Uluslararası Havalimanı’na akın etmişti. Yoğunluğun sabah saatlerinde arttığı havalimanında sivillerin pistte toplandığı görülürken, tahliyeler için alanda bulunan ABD askerleri havaya defalarca ateş açmıştı.

Kara yoluyla diğer vilayetlere gitmek isteyenlerin de araç bulmakta çok zorlandığı, taşıma ücretlerinin iki katına çıktığı ifade edilmişti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Temsilciliği (UNHCR), yılbaşından bu yana Afganistan’daki iç savaş yüzünden evlerini terk edenlerin sayısının 550 bini geçtiğini duyurdu. Merkezi Cenevre’de bulunan UNHCR tarafından yapılan açıklamada sadece 9 Ağustos’a kadar son bir ay içinde evlerini terk edenlerin sayısının 126 bini geçtiği bildirildi.

UNHCR Sözcüsü Shabia Mantoo, Associated Press’e yaptığı açıklamada, son dönemde özellikle ülke içinde insanların yaygın bir şekilde evlerini terk ettiğini belirtti ve acil olarak bölgeye gönderilecek insani yardımların artırılması çağrısında bulundu. Sözcü, Afganistan’da sınır ötesi hareket görülmesi halinde ülke dışından da ek destek gerekli olabileceğini sözlerine ekledi.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz