Kadın cinayetleri nasıl önlenebilir?

0

Kadın cinayetlerini önlemek için birçok yol izlenebilir. Medyadaki haber dili değiştirilebilir ya da aile içi şiddet olaylarında risk grubu tespit edilebilir. Çünkü daha çok risk taşıyan gruplar vardır ve bu gruplara öncelik verilmelidir. Bu durumda kişiler, risk gruplarında yüksek risk grubuna giriyorsa tutuklu yargılanmalıdır. Ortada ciddi bir durum söz konusuysa ”olmadan, yaşanmadan” müdahale etmek çözümün en önemli parçasıdır.

Örneğin aile hekimleri; alkol bağımlılığı olan, psikiyatrik tedavi gören, parçalanmış aile yapısı içinde büyüyen kişilerin tedavisinde etkin rol oynamalıdır. Aile hekimleri gözetiminde şiddete eğilimli kişiler tedavi edilmelidir. Hekimlerin bu konudaki yardımları çok değerlidir ve bu konuda eğitim almaları son derece önemlidir.

Ailenin tekrar bir araya gelmesi mümkün ise tedaviden sonra gerçekleştirilmelidir. Bu konuda kadının isteği göz önünde bulundurulmalıdır. ”Aile koruma” merkezleri açılmalı ve yaygınlaştırılmalıdır. Şiddetin tanımı, zararı ve boyutu okullarda anlatılmalıdır ve çocuklar bu konuda bilinçli yetiştirilmelidir. Televizyonlarda eğitici içerik ve programlar sunulmalıdır. Camilerde vaaz ve hutbe verilirken de konunun ele alınması son derece önemlidir. Devlet bu konuda acil önlemler geliştirmeli ve caydırıcı yasal düzenlemeler yapmalıdır. Bu konuda toplumsal eğitim son derece gereklidir.

Dünyada yaygınlaşan ‘elektronik kelepçe’

Dünyada yaygınlaşan elektronik kelepçe, Türkiye’de de faaliyete geçirilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Öfke kontrolü yapamayan kişiler için bu kelepçe son derece kolaylık sağlayacaktır. İçişleri Bakanlığı’nın web sitesinde yayınladığı yazıya göre ”elektronik kelepçe ile takip edilen vakalarda kadına şiddet olayı yaşanmadı.”

Kadınlar şiddet durumunda savcılığa ya da karakola başvurarak korunma talebinde bulunduğunda kişi elektronik kelepçeyle yükümlü olmalıdır. Çünkü bu sistem işleyişinine göre; yükümlü, şiddete maruz kalan kişiye yaklaşırsa merkeze GPS üzerinden uyarı sinyali göndermektedir. Bu doğrultuda izleme personeli aynı anda hem yükümlüyü hem de şiddete maruz kalan kişiyi aramaktadır. İki tarafa da bulunduğu konumdan ayrılmasını söylemektedir. Eğer yükümlü uyarıları dinlemiyor ise şiddet gören kişiyle iletişim devam ederek kendini güvenli bir bölgeye alması söylenmektedir. Bu sırada kişinin korunması için bir ekip gönderilecektir. Yükümlü hala hareketine devam ediyorsa kolluk personeli müdahale etmektedir. Sonrasında gerekli işlemler başlatılmaktadır.

Eğer yükümlü kelepçeye sabotaj girişiminde bulunursa merkeze uyarı gitmektedir. Örneğin aleti sarj etmediğinde, kayışı kestiğinde, kopardığında, aparatı çıkardığında ya da farklı bir girişimde bulunduğunda izleme personeline yine bir uyarı sinyali düşmektedir. Bu durumda yükümlü aranarak uyarılmaktadır. Yükümlü uyarıyı dinlemezse kolluk personeli müdahale etmektedir. Bu çözüm için geliştirilen önemli bir uygulamadır.


Kaynakça:

https://www.e-psikiyatri.com/cinayetler-nasil-onlenir

https://icisleri.gov.tr/elektronik-kelepce-ile-takip-edilen-vakalarda-kadina-siddet-olayi-yasanmadi

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz