Kadın cinayeti haberlerinde meşrulaştırıcı ifadeler

0

Kadın cinayetlerinin medyada yer alış şekli itibariyle göze çarpan en önemli konularıdan biri de cinayetlerin meşrulaştırılmasıdır. Bunu da kadın cinayetleri haberlerinde kullanılan söylemlerden anlamak mümkün… Bu tarz söylemler cinayetleri haklı kılıyor ve cinayetleri artırıyor.

Kadın cinayeti ve kadına şiddet olayları bir hayli fazla. Bununla birlikte failler cezalarını yetersiz alıyor ve medya da meşrulaştırıcı dil kullanarak bu cinayetleri haklılaştırıyor… Tüm bunlar da cinayetleri artırıyor çünkü bir yandan da cinayetler normalleştiriliyor. İktidarın adaletsiz politikaları, medyanın eşitlikten ve etikten uzak söylemleri sebebiyle kadınlar; erkek şiddetine, tecavüze, tacize uğruyor. Hatta en temel hakkı olan yaşam hakları ellerinden alınıyor.

Meşrulaştırıcı ifadelere örnek

Kadın cinayetlerinin politik olduğu bu meşrulaştırıcı ifadeler ile anlaşılıyor. Örneğin; ”aşk cinayeti”, ”kıskançlık cinayeti” ve ”cinnet” gibi söylemler… Bu ifadeler erkek bakış açısını yansıtıyor ve erkek şiddetini psikolojik boyuta indirgeyerek kadın cinayetlerinin politik olduğunu gizliyor.

Aynı zamanda haberlerde yer alan imgeler ve görseller de bu önemli konuya örnek teşkil ediyor. Şiddet haberlerinin tüm detayıyla açıklanması kadınlarda korku yaratıyor ve kadınlar seslerini çıkarma konusunda sindiriliyor. Diğer örneklere bakıldığında ”aldatma”, ”cilveli konuştun cinayeti”, ”töre kurbanı” gibi ifadeler yer alıyor. Haberlerin ”kadın” değil de ”aile” üzerinden ele alınması politikası da bu egemen söylemlere destek oluyor.

Çocuktan gelin olmaz

Yine ”mağdur kadın”, ”kurban kadın”, ”talihsiz kadın” gibi ifadeler de cinsiyetçi söyleme işaret ediyor. Bu söylemler kadını, erkeğin karşısında zayıf konuma düşürüyor. Buna benzer bir örnek olarak ”çocuk gelin” söylemi de son derece sorunlu olarak haberlerde yer alıyor. Bu anlamda ”Çocuktan gelin olmaz” diyerek platformlar mücadeleye devam ediyor.

Bu örnekleri ne yazık ki çoğaltmak mümkün… Kadına yönelik şiddeti meşrulaştıran ve erkek egemen söylemi yeniden inşa eden bu haberler son derece sorunlu ve mücadele gerektiren haberler olarak karşımıza çıkıyor.

Çözüm önerileri

Bu açıdan çözüm olarak yapılacak şeylerin başında medya kuruluşlarında kadın çalışanları artırmak gelmeli. Tüm çalışanlara ise kadın odaklı habercilik eğitimi zorunlu kılınmalı. Ayrıca haber metinlerinde şiddet durumunda kadınların nereye başvurabileceği, nereden yardım alabileceği gibi kurum ve kuruluşların listesi, telefon numaraları, ilgili kanunlar ve yönetmelikler verilmeli. Haberin kaynağına son derece dikkat edilmeli. Haber yazarken kadınların ve uzmanların ifadelerine yer verilmeli.

Kaynakça:

https://kadincinayetlerinidurduracagiz.net/aciklamalar/1423/medyada-kadin-cinayetleri-gercegi

https://bilimveaydinlanma.org/turkiyede-kadin-cinayetlerinin-nedenleri-ve-oneriler/

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz