Kadına yönelik duygusal (psikolojik) şiddet

0

Kadınlar en fazla psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Psikolojik şiddet; kişinin karşısındaki kişiyi duygusal olarak sindirmek, bastırmak ve aşağılamak şeklinde, karşısındaki kişiye yaptırım uygulamak şeklinde, cezalandırmak için toplumdan uzaklaştırmak şeklinde gibi çeşitli şekillerde baskı uygulaması sonucu ortaya çıkar. Ciddi bir saldırganlık biçimidir.

Günümüzde hala cinsiyet eşitsizliği sürmekte ve bu da kadınların psikolojisi üzerinde yıpratıcı sonuçlar doğurmaktadır. Kişilerin sadece cinsiyetlerinden dolayı hukuksuzca atanmış toplumsal cinsiyet rolleri kadınların kendilerini kötü hissetmelerine sebep olabilmektedir. Kadın yemek yaparken erkeğin bacaklarını uzatıp yatması, televizyon izlemesi, telefona bakması ne kadar adaletlidir? Kadın bulaşıkları yıkarken erkeğin keyif kahvesi yudumlaması…

Tüm bu yemek, temizlik gibi ev içi işler ailenin ortak bir dayanışma ile yürütmesi gereken işlerdir. Her işi kadının omuzlarına yüklemek adaletsizliktir ve eşitlikten çok uzaktır. Bunlar zaten yetmezmiş gibi bir de ”ne biçim yemek bu”, ”yine mi aynı yemek” gibi laflarla kadınlar psikolojik şiddete uğramaktadır. Bu durumlar kadına stres ve kaygı yaşatmaktadır.

Şiddetin haklı bir gerekçesi olamaz. Kesinlikle hoş görülemez. Bazen kadınlar şiddeti fark edemeyebilir.

Unutmayalım;

Bir lakap bile, ne olursa olsun sürekli tekrarlandığında bir psikolojik şiddettir. Ör: ”Tombul, balık etli, balina, yer faresi… Ekonomik kısıtlama da yine aynı şekilde bir psikolojik şiddet türüdür ya da arkadaşlarından soyutlamak… Bunu zamanında kırmak ve müdahale etmek son derece önemlidir. Asla taviz verilmemelidir. Bunun yanında; tehdit, aşağılama, aşırı ve acımasız eleştiri, manipülasyon, emir verme, küfür, alay, hakaret, ilgisizlik, küçümseme, küsmek, surat asmak sayılabilir.

Aynı şekilde bu psikolojik şiddet erkeğe de yapılıyor olabilir. Şiddetin cinsiyeti olmaz, yönelimi olur. Eğer psikolojik şiddet gördüğünüzü düşünüyorsanız bunu göz ardı etmeyin ve hemen müdahale edin. Gerekirse psikolojik destek alın.

Kaynakça:

https://ekmekvegul.net/sectiklerimiz/gunun-rakami-kadinlar-en-fazla-psikolojik-siddete-maruz-kaliyor

https://www.ereglimetro.com.tr/kadina-yonelik-siddetin-bilinmeyen-yuzu-psikolojik-siddet-42504h.htm

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz