Kız öğrenciler istatistik alanında düşündüklerinden daha iyi

0

Journal of Statistics and Data Science Education’daki son araştırmalara göre, istatistik sınıflarındaki kız öğrenciler düşündüklerinden çok daha iyi. Kendi yetenekleriyle ilgili olumsuz düşünce ve tutumlara daha yatkın olmalarına rağmen akademik olarak erkeklerden daha başarılı oluyorlar.

Araştırmada birden fazla istatistik sınıfından 100’den fazla erkek ve kız öğrencinin verileri baz alındı. Bir dönem boyunca notlardaki cinsiyet farklılıkları değerlendirildi. Araştırmanın bir parçası olarak; öğrenciler dönemin başında ve sonunda altı farklı faktörü içeren bir anketi cevapladı. Bu anket genel olarak; öğretmenlerinden duydukları korku, istatistiğin faydasına ilişkin düşünceleri, kendi matematiksel yeteneklerine ilişkin algıları, sınav kaygıları, istatistikleri yorumlama endişeleri ve yardım isteme konusunda çekincelerini içeriyordu.

Ankete göre; kendi matematiksel yeteneklerine ilişkin olumsuz algıları olan öğrencilerin dönem boyunca düşük not aldıkları belirlendi. Bu noktadan itibaren ortaya ilginç bir sonuç çıktı: Kız öğrenciler kendilerine ilişkin olumsuz algılarına rağmen erkeklerden %10 daha başarılı olarak dönemi bitirdi.

Bu araştırma neden önemli?

Bir dizi araştırma ve çalışma gösteriyor ki; erkek ve kız öğrenciler erken yaşlardan itibaren matematiği iyi ve eşit bir şekilde öğreniyor. Peki, neden zamanla kız öğrencilerin bu konuda kendilerine yönelik algıları olumsuz gelişiyor?

Kız ve erkek öğrenciler öğretmenlerin sorduğu bir soruya parmak kaldırdığında genellikle erkeklere oranla kız öğrencilere daha az söz hakkı tanınır. Bazı öğretmenler ise belki bilinçli, belki bilinçsiz olarak kız öğrencilere daha sert notlar vermektedir. Notlarda cinsiyet farklılıkları bu ve benzer olaylarla ortaya çıkmaktadır. Bu faktörler, yetişkin kadınların kendilerini erkeklerden daha az matematik becerisine sahip olarak değerlendirmelerine sebep olabilmektedir. Bu yüzden de kadınlar; bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarından geri durmak isteyebilmektedir.

Bu çalışmadan da anlaşılacağı üzere; kadınlar, erkekler kadar ve hatta erkeklerden daha da iyi istatistik becerisine sahiptir. Kadının bu alanlarda desteklenmesi gerekir.

Hala bilmediğimiz çok şey var!

Yukarıda da araştırmanın kanıtladığı gibi, cinsiyet farklılığı notlarımıza, başarılarımıza, mesleklerimize ve kariyerlerimize etki ediyor. Algılanan yetenek ve gerçekte var olan potansiyel arasında ciddi farklar var. Bunun nedenlerine dair bazı ipuçlarına ulaştık ancak daha bilmediğimiz birçok şey var.

Bu çalışmada kız öğrencilerin tutumları zamanla değişti. Çalışamanın en başında var olan olumsuz algıları zamanla yıkılmaya başladı. Bunun sebebi notları yükseldikçe kendilerine olan güvenlerinin artması mıydı, yoksa öğretmenleri zaman içerisinde kendi yeteneklerine ilişkin algılarını mı etkiledi? Bu ve bunun gibi noktalar çok önemli…

Okul dönemi boyunca kız öğrenciler neden erkek öğrencilerden farklılaştı? Bu durum nasıl ve ne gibi faktörlerle meydana geldi? Bunları anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.


Kaynakça:

https://theconversation.com/global

https://theconversation.com/women-are-better-at-statistics-than-they-think-164676

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz