Kadınlar küresel bir güne her gün sahip olmalı!

0
Rabia Güner

Kadınlar sosyal, ekonomik, kültürel ve politik başarılarını kutlayan küresel bir güne her gün sahip olmalı. Bu günler aynı zamanda toplumsal cinsiyet eşitliğini hızlandırmak için bir eylem çağrısına da işaret etmeli. Gruplar kadınların başarılarını kutlamak veya kadınların eşitliği için miting yapmak için bir araya geldikçe, dünya çapında önemli faaliyetlere tanık olunuyor. Bu günler de sadece bir güne indirgenmemeli.

Bu günler;

  • Kadınların başarılarını kutlamak
  • Kadın eşitliği konusunda farkındalık yaratmak
  • Hızlandırılmış cinsiyet eşitliği lobisi
  • Kadın odaklı hayır kurumları için bağış toplama, gibi faydalar içermelidir.

Bu günleri kimler destekleyebilir?

Bu günler ülkeye, gruba veya kuruluşa özgü olmamalıdır. Hiçbir hükümet, STK, hayır kurumu, şirket, akademik kurum, kadın ağı veya medya merkezi tek başına sorumlu değildir. Gün, her yerde toplu olarak tüm gruplara aittir. Dünyaca ünlü feminist, gazeteci ve aktivist Gloria Steinem bir keresinde “Kadınların eşitlik mücadelesinin hikayesi ne tek bir feministe ne de herhangi bir örgüte aittir, ancak insan haklarını önemseyen herkesin ortak çabalarına aittir” demişti. Bu yüzden her gün, kadınlar için gerçekten olumlu bir fark yaratmak için elinizden geleni yapın.

Hala neden buna ihtiyacımız var?

Evet! Rehavete yer yok. Dünya Ekonomik Forumu’na göre, ne yazık ki hiçbirimiz hayatımız boyunca cinsiyet eşitliğini görmeyeceğiz ve muhtemelen çocuklarımızın çoğu da görmeyecek. Neredeyse bir asırdır cinsiyet eşitliği sağlanamayacak. 

Yapılması gereken acil işler var. Ayrıca hepimiz bir rol oynayabiliriz. Bunlar; kadın işletme sahiplerini güçlendirmek, bakıma yatırım yapmak, kadınların liderliğini desteklemek, kadın kuruluşlarına fon sağlamak, kadın sağlığını korumak gibi üzerinde durulması gereken ciddi konular olmalıdır.

YORUM YAZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz